Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytové domy na ulici River Street

Autor: Jackson Clements Burrows Pty Ltd Architects
Adresa: River Street, South Yarra, Austrálie | mapa
Realizace: 2005

Parcela běží od západu na východ a má dvě průčelí: do zpola industriální ulice River Street na západě a do servisní uličky obrácené ke dvorkům se stromy, jež patří k residenční zástavbě táhnoucí se dále k východu.

Strategií pro umístění hmoty domů bylo nasměrovat hlavní objem tří a půl podlažních obytných staveb do River Street, zatímco menší dvoupodlažní objem obsahující druhou garáž a nad ní umístěné studio obrátit do zadní uličky. Oddělení hmot umožnilo vytvořit vnitřní privátní chráněný dvůr, z něhož mohou městské domy těžit.

Architektonický koncept je odpovědí na záměr klienta co nejvíce zdůraznit světlo, prostor, objem a vytvořit příjemné prostředí na parcele, která je zatížena jistými limity v důsledku své orientace, okolí, urovně a dalších, ne zcela zřejmých vlastností.

Stávající úrovně terénu byly využity k logickému uspořádání řezu jako serie stupňovitě rozdělených podlah sestavených kolem velkého centrálního schodiště. Centrální prázdný prostor schodiště umožňuje, aby severní světlo pronikalo hluboko do tří podlaží, zatímco uspořádání výškově dělených podlah obohacuje prostorovou dimenzi interiéru.

Koupelny a obslužné prostory tvoří na každém podlaží volně stojící buňku, která dovoluje, aby boční zeď plynule probíhala od východu k západu, a dále tak podtrhuje vnímání světla, prostoru a objemu. Toto řešení nabízí otevřený pohled skrz celou hloubku domu - především při chůzi kolem centrálního schodiště.

Prostor schodiště plní také roli tepelného "komína", protože umožňuje, aby horký vzduch odcházel skrze lamely umístěné ve střešním ohybu. Řešení dále díky tahu vzduchu z venkovních fasád přes stupňovitá podlaží podporuje přirozenou ventilaci pokojů.

Komfort ve vztahu k západnímu průčelí obrácenému do River Street je řešen dvojitou fasádou. Vnější vstvu představuje pohyblivá stěna ze skla a dřevěných žaluzií, s jejíž pomocí může obyvatel domu ovlivňovat míru soukromí, stejně jako tepelnou a zvukovou ochranu. Nepravidelná sestava žaluzií vytváří stínicí efekt podobný jako v případě listoví korun stromů - tedy abstraktní krajinu v místě, kde je potenciál krajiny skutečné značně limitovaný. Individuální manipulace obyvatel se žaluziemi zajistí aktivní a stále se proměňující přítomnost ulice.

Odraz obstraktní krajiny je v interiéru posílen vertikálními pásy zrcadel různých velikostí, které jsou integrovány do obslužných buněk. Funkčně zajišťují, aby se vrchní světlo odráželo do nižších obytných podlaží a zároveň zrcadla také odhmotňují prostor kolem volného schodišťového tubusu. Fragmenty domu, schodiště, výhledů a světla lze zahlédnout v mnohačetných odrazech, které téměř vytvářejí dojem jako by člověk procházel lesem, s neustálými letmými pohledy za kmeny stromů.

Abstraktní metafora krajiny v prostředí post-industriální ulice vytváří clonu a chrání (koruna stromu) i rozšiřuje a odráží (les). Výsledný interiér je světlý, promyšlený a pohodlný; obyvatelům nabídne podnětnou životní zkušenost.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 22.05.08
Návštěvnost: 56975 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Kdo ma po tech schodech porad chodit? Monika 29.05.08 12:29
buňky pája 29.05.08 14:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.