Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
QUBIC
studentské a sociální bydlení

Autor: HVDN architecten
Adresa: Stavangerweg 50-877, Gevleweg 20-91, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Investor: Woonstichting de Key / de Principaal
Realizace: 2005

V Amsterdamu dochází k rozsáhlé a ambiciózní transformaci bývalých industriálních částí města, zejména bývalých přístavišť a doků, v nové oblasti bydlení a služeb. V bývalém přístavu Houthavens, v západní části Amsterdamu, je v horizontu několika let plánovaná rozsáhlá bytová výstavba. Do této doby bude však bývalý přístav využit k rekreaci a k dočasnému ubytovaní 1000 studentů.

Studenti jsou zde ubytováni v bývalém azylovém domě, na zakotveném křižníku Rochdale a v nově realizovaných kontejnerových domech podle návrhu HDVN architecten. Komplex zahrnuje 715 bytových jednotek, 72 startovních bytů a restauraci s kavárnou. Jde pouze o provizorium a proto byly náklady na výstavbu minimální. Celý areál byl navržen a postaven během 12 měsíců z prefabrikovaného systému standardizovaných kontejnerů o rozměru 9 x 3m, které je možno demontovat a přesunout. Kontejnery byly naskládány do 2 nebo 3 vrstev a jsou přístupné z centrální chodby. Každá jednotka je vybavena záchodem, sprchou a mini-kuchyní.
Fasádu tvoří kompozice 6 prefabrikovaných dílců, lišících se rozměry oken a dále variovaných různou barevností pruhu plexiskla. Celý objem naskládaných kontejnerů sjednocuje přesahující střecha a zvýšená terasa probíhající po celé délce objektu. Barevné fasády vymezují 3 dvory, které jsou místem rekreace a setkávání studentů. Dva dvory jsou zatravněné, na třetím byla postavena restaurace s výhledem na přístav Houthavens .
Plocha studentského pokoje je 24m², startovního bytu 65m² a celková plocha restaurace 237m². Náklady na 715 studentských jednotek byly 13.495.625 €, na 72 startovních bytů 4.763.460 € a restaurace stála ± 250.000 €. Pro směrodatné srovnání by však bylo třeba znát běžné náklady na výstavbu v Holandsku.

Do Houthavens jsme přijeli za nezvykle vydařeného počasí. Nepršelo. Lehli jsme si s čerstvým kafem do pruhovaných houpacích sítí vedle restaurace a užívali si dne, kdy na jindy perfektně ocelově šedé obloze žhnula žlutá koule. Nechali se houpat přístavním větrem, a při pohledu na barevné fasády kolem a zaparkované BMW Z4 nám došlo, že i s extrémně nízkým rozpočtem dokázali architekti vytvořit překvapivě luxusní a příjemné místo. Jde sice o relativně banální architekturu danou rozpočtem, s jednoduchým, ale účelným prostorovým rozvrhem objektů kolem zelených dvorů. Přesto až neuvěřitelného účinku dosáhli autoři vynikajícím konceptem plastických fasád, který ovšem není v černobílém formálně nepodobný principu fasády auditoria v Ciudad León madridských architektů Mansilly a Tuñóna. Zde však byly důvody a motivace zcela odlišné. Rozhodně architekti z HVDN odvedli poctivou práci na vysoké estetické úrovni a perfektně splnili požadavky, které na ně investor kladl. Tyto kontejnery jsou dalším důkazem toho, že se Nizozemští architekti od dob skupiny De Stijl barev rozhodně nebojí. Vedle překrásných studentských kontejnerů v Utrechtu a Delftu tak vznikla další výjimečná nízkorozpočtová varianta přechodného bydlení.
Holandští studenti sice bydlí v kontejnerech, ale většina studentů z našich kolejí by s nimi asi ráda měnila.
Projekt
Fotograf
Radek Brunecký
Autor: Radek Brunecký, 30.03.08
Návštěvnost: 59862 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
:) thraal 07.04.08 15:19
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.