Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Komunitní centrum Matky Terezy

Autor: Ateliér Dům a Město | Vítězslava Rothbauerová
Adresa: U Modré školy, Chodov, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Římskokatolická farnost u kostela sv. Františka z Assisi na Chodově
Realizace: 08/2005 – 04/2007

Projekt komunitního centra Matky Terezy je zajímavý svým jedinečným programem. Je soustředěn do kruhového půdorysu s několika vstupy po obvodě tak, aby bylo možno jednotlivé aktivity zpřístupnit nejen praktikujícím věřícím, ale i široké veřejnosti samostatně, nebo je uvnitř domu propojit a využívat je variabilně podle potřeby.
Celému organismu je nadřazena kaple jako neměnný a pevný liturgický prostor.
Půdorys kruhu byl zvolen jako symbol jednoty lidského společenství, komunikace mezi lidmi a místo setkávání.

Stavba má charakter víceúčelového církevního zařízení s otevřenými sociálně vzdělávacími a kulturními programy ve vztahu k veřejnosti; provozována je Římskokatolickou farností u kostela sv. Františka z Assisi na Chodově.
Dům je navržen jako soliterní kruhová stavba v parku o průměru 50 m. Není dominantou v území a od okolních bytových objektů se odlišuje především uspořádáním hmot, které ho tvoří.
Přízemí domu je oproti okolnímu terénu zvýšeno, suterén je využit pro parkování a technické provozy. Příjezd k domu je z ulice U modré školy, do centra se vstupuje mezi pilíři věže. Na východní straně domu je malé náměstí s příležitostným parkováním.
V objektu je navržena kaple s oltářem pro 75 věřících, mateřské centrum, víceúčelový sál pro 330 návštěvníků, provozní místnosti, byt správce, hostinské pokoje a v suterénu 36 parkovacích stání, klubovny a technické zázemí objektu. Stavba není bohužel dokončena, schází zde prostory pro zázemí sálu, farní úřad, klubovna, knihovna, kavárna a byty.

Centrum má kruhový půdorys s vloženým pravoúhlým dispozičním systémem, prosvětlení prostorů zajišťují vnitřní atria.
Víceúčelový sál a kaple jsou hlavními funkčními prvky v dispozici.
Kaple je neměnným a pevným liturgickým prostorem. Sál na kapli navazuje na západní straně. Ve výšce 5 m je stěna kaple lemována a pohledově dělena úzkou rampou, která prochází i do prostoru sálu a slouží nejen pro uložení osvětlovacích těles, ale také jako konstrukční prvek pro uchycení dřevěných mobilních panelů o velikosti 1 m x 4,75 m, na nichž je upevněno 14 obrazů křížové cesty. Tyto panely oddělují prostor kaple od sálu. S panely lze snadno posunovat.
Při velké bohoslužbě, nebo církevní slavnosti, jsou panely "rozvezeny" do sálu. Pomocí obrazů na panelech se vytvoří z kaple a sálu jeden sakrální prostor cca 400 věřících.
V zadní části sálu je navrženo zvýšené pódium, které slouží pro sborový zpěv při bohoslužbách, nebo jako jeviště sálu.
Volné uspořádání sedadel umožňuje sál využít pro různé společenské akce - přednášky, konference, sbory, koncerty, dětská představení.
Kolem átrií jsou soustředěny v prvním podlaží mateřské centrum s klubovnami, vstupní hala sálu se zázemím pro účinkující. Po dostavbě bude kolem dvou severních átrií farní úřad, kanceláře, klub pro setkávání věřících, kavárna. Ve druhém podlaží je byt správce a dva hostinské pokoje. Na jižní straně je na terase zahrada.

Interiér komunitního centra je navržen jako odraz hmot, z nichž je dům vytvořen. Je založen na působení prostorů, které jsou modelovány stěnami, okny, světlíky a přirozeným osvětlením.
Doplňujícími prvky interiéru jsou výtvarná díla a objekty liturgického mobiliáře.
Na výtvarném konceptu kaple se mnou spolupracovali malíř Pavel Šlégl (vytvořil obrazy křížové cesty) a prof. Stanislav Hanzík (jeho dílem je dřevěná socha Krista v pozadí kaple a busta Matky Terezy ve vstupní hale).
Mobiliář navrhl a zhotovil sochař Daniel Trubač. Zahrnuje oltář, svatostánek, ambon, abak sedes a věčné světlo.
Sál je přisvětlen podélnými světlíky se čtyřmi řadami bočních oken, v centru kaple je kruhový světlík nad oltářem.

Vítězslava RothbauerováZdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 28.03.08
Návštěvnost: 67496 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jednoduché a krásne Mária Sabová 03.04.08 12:33
Pěkné 03.04.08 16:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.