Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Krematorium v Kakamigahara

Autor: Toyo Ito
Adresa: Kakamigahara, Japonsko | mapa
Web: www.city.kakamigahara.lg.jp
Realizace: 05.2006 Užitná plocha: 2265 m²
Zastavěná plocha: 2270 m² Plocha pozemku: 6696 m²Krematorium Kakamigahara leží v japonské prefektuře Gifu. Organicky zvlněná stavba nahradila původní zašlé krematoria za místo, kde lze důstojně složit nebožtíkovi poslední poctu. Ito svůj koncept popisuje jako „proměnu typizované strnulosti do tekoucího organického prostoru, který věstí nekonečné množství nových možností ve vzájemném vztahu mezi architekturou a lidmi.“  Ito hledal takovou formu, která by stavbu dematerializovala, a konstrukci, která by promlouvala klidně a vyrovnaně. Inspiraci nakonec našel ve zvolna plujících mracích na obloze a tento obraz přenesl do železobetonové skořepiny spočívající na dvanácti kónických sloupech. Zastřešení krematoria zapadá do obrazu okolních kopců. Obzvlášť v zimě, kdy jsou vrcholky pokryté sněhem, je harmonie krajiny se zvlněným bílým betonem dokonalá. Přestože se forma tváří nespoutaně, tak její tvar vychází z přesně určeného algoritmu vytvořeného výběrem optimálního strukturálního řešení. Ito konstrukci přirovnává k rostlinám, které docilují velice komplexních výsledků překvapivě jednoduchými prostředky. Konečné formy bylo na stavbě dosaženo za pomocí dřevěného bednění, na které se uložila ocelová síť postříkaná betonem. Aby co nejvíce vyzněly křivky 20 cm silné železobetonové desky, tvoří většinu obvodového pláště bezrámově osazené tabule jednoduchého skla.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 14.03.08
Návštěvnost: 65702 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pěkný Jan Růžička 20.03.08 09:09
proč ne u nás? petr.cagaš 27.07.09 09:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.