Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Corso Karlín

Autor: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura | Ricardo Bofill Levi, Jean Pierre Carniaux
Spoluautor: QARTA | Jiří Řezák, Atrea | Jiří Koukolík
Adresa: Křižíkova 237, Karlín, Praha, Česká republika | mapa
Náklady: 300 000 000 CZK Projekt: 1999
Realizace: 2000 Zastavěná plocha: 3000 m²
Obestavěný prostor: 60000 m³

Jednolodní hala s monumentálním štítem postavená po roce 1890 sloužila k výrobě plechových kotlů. Původně měla sledovat střechu, patrně v období mezi válkami byla nově zastřešena ocelovými vazníky do tvaru mansardy se světlíkem ve vrcholu a byla v ní instalována jeřábová dráha. Architektonický návrh přestavby vycházel z kontrastu mezi původní a dostavovanou částí. Zatímco původní část haly je mohutná, zděná se zdůrazněnými klenbami s římsou, nově doplněná část je ze skla a oceli, průhledná a co nejvíce odlehčená. Do objemu tvořeného štítem a podélnými zdmi byla vystavěna čtyřpodlažní budova s jedním suterénem. Štít do Křižíkovy ulice zůstal zachován a byl upraven v duchu původního členění včetně obnovené štukové výzdoby. V podlehlých stěnách se otevřely všechny klenuté otvory v přízemí a okna. Za zděnou částí bývalé haly byla umístěna dvě podlaží nově navržené vestavby. Další dvě podlaží vystupují nad zděnou část a jsou opláštěna dvojitou skleněnou fasádou, přičemž ve vnitřním plášti fasády jsou navrženy "portály" vysokého řádu přes dvě podlaží s výrazně barevnou omítkou charakteru umělého mramoru.

Corso Karlín
V Praze podobně jako v jiných evropských městech ztratily staré průmyslové areály své původní využití a čekají na svou proměnu. Budova Corso Karlín je součástí ambiciózního plánu Nový Karlín, renovace bývalého karlínského průmyslového areálu ČKD. Obtížnost tohoto úkolu spočívá v modernizaci a znovuoživení čtvrti tak, aniž by se ztratila její paměť a duch, její genius loci.
Spojení minulosti a budoucnosti, to je základní myšlenka, která ovlivňuje architekturu Nového Karlína. Stavba Corsa je příkladem toho pojetí.
Opuštěná průmyslová hala z minulého století, zvaná "plechárna", je přeměněna na moderní účelnou kancelářskou budovu, Vlastní návrh, spojení rekonstrukce a novostavby, respektuje členění, rytmus a uliční fasádu původní haly. Mohutná zděná základna se zdůrazněnými klenbami a římsou konstatuje s nově vestavěným skleněným kubusem. Dialog mezi tmavým a čirým, hmotným a maximálně odlehčeným, klasickým a moderním je základem architektonického návrhu této budovy.
Dispoziční uspořádání je založeno na halových kancelářích, prostory v přízemí budou využívány pro obchodní účely.
Jedna z myšlenek, kterými se inspiroval urbanistický návrh přestavby čtvrti, je vytvořit pěší ulice a zelené plochy uvnitř bloků. Z tohoto pohledu bude Corso otevřené do obou stran, do vnitřního náměstí i do pěší komunikace.
Hlavní vstup je umístěn zhruba ve dvou třetinách budovy a je navržen jako velkolepé atrium. Umístění vstupu umožňuje předělení obrovského karlínského bloku a atrium přispěje ke komunikaci mezi budoucími obyvateli.
Věříme, že se Nový Karlín stane spojnicí mezi vzpomínkou na slavnou průmyslovou minulost a jeho výhledem do budoucnosti.
Ricardo Bofill, Jean-Pierre Carniaux (Fórum 1+2/2000)
Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.04.12
Návštěvnost: 68822 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.