Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Chilehaus

Autor: Fritz Höger
Adresa: Fischertwiete 2, Hamburk, Německo | mapa
Web: www.chilehaus-hamburg.de
Realizace: 1922-1924 Užitná plocha: 30400 m²
Zastavěná plocha: 5200 m² Plocha pozemku: 6000 m²

Kamenná loď kotvící v přístavu - to je asi nejčastější asociace, kterou vyvolává Chilehaus, jeden z nejznámějších příkladu německého regionálního expresionismu. Je pravda, že  srovnání s lodí se asi ubrání málokdo, spatří-li charakteristické ostré nároží mezi ulicemi Niedernstrasse a Pumpen. Navíc, budova byla postavena pro obchodníka Henry B. Slomana, který dovážel chilský ledek - samozřejmě lodí. Nicméně tím, co určovalo výslednou formu budovy, pravděpodobněji ale byla snaha o maximální využití stavební parcely.
Chilehaus byla první velká budova postavená v vznikající administrativní zóně na místě asanovaném po epidemii cholery v roce 1892. Záhy se Chilehaus stal druhou nejznámější budovou v Hamburgu, po slavném pozdně barokním kostele sv. Michala. Jeho proslulost zcela zastínila další Högerovu tvorbu (mimochodem Höger je i spoluautorem sousedního Sprinkenhofu (Fritz Höger, H. a O. Gerson, 1927-31)).
Budova je založená na 16 m hlubokých betonových pilotách. Vzhledem blízkosti Labe je na pozemku vysoká hladina podzemní vody, což si vyžádalo netradiční řešení kotelny, ve které mohlo její vybavení v době záplav plavat. Nosná konstrukce budovy je betonová, na fasádu bylo použito 4,8 milionů tmavých cihel.
Autorem sochařské výzdoby je Richard Kuöhl.
Autor: Martin Rosa, 12.03.08
Návštěvnost: 40027 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.