Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Pod Vyšehradem

Autor: Ateliér Dům a Město | Jiří Hůrka
Adresa: Pod Vyšehradem, Ve svahu, Vyšehrad, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Pod Vyšehradem spol. s.r.o.
Realizace: 2005-07 Zastavěná plocha: 565 m²
Obestavěný prostor: 9785 m³

Stávající stav území
Parcela č. 95 se nachází v pomyslném průsečíku ulic Pod Vyšehradem a Ve svahu. Severní hranici tvoří slepý štít domu č.p. 136, který je převýšeným pozůstatkem regulace z dvacátých let. Východně přiléhá parcela ke skále a ke stráni Vyšehradu. V ulici Ve svahu nad parcelou dominují funkcionalistické bytové domy. Západní strana ulice Pod Vyšehradem se v místě řešené parcely otevírá do velkého prostoru podolského bloku.
Hlavním problémem při řešení této parcely je neukončená regulace z dvacátých let ve složitém sousedství se zbytky zástavby osady kolem sv. Michala a sousedství pohledově exponovaných funkcionalistických vil.

Architektonické řešení
Bytový dům je objemově členěn na dvě hmoty. Svojí vyšší hranolovou částí ukončuje slepý štít stávajícího domu č.p. 136. Tím definitivně řeší zbytky regulace z dvacátých let. Současně pohledově ukončuje řadu funkcionalistických vil v ulici Ve svahu. Vytvořením nízkého křídla umožňuje navázání na nižší zástavbu v ulici Pod Vyšehradem. Jižně od navrhovaného domu, na parcele č. 94 vznikla parková úprava se schodištěm propojujícím obě jmenované ulice. Západní fasádou se dům obrací do rozsáhlého prostoru polootevřeného bloku (směrem k Vltavě).
Fasáda domu je navržena z pohledových červených cihel, které integrují dům do daného prostředí v blízkosti barokního opevnění Vyšehradu. Poslední patro hranolové věže je odlehčeno velkými prolomenými otvory a "letící" atikou. Okna jsou dřevěná, v přírodní barvě. Římsy, balkony a rámy pergoly tvoří pohledový beton. Klempířské prvky jsou z titanzinku, zábradlí má žárově zinkovaný povrch.

Dispoziční řešení
Dům je dispozičně organizován dvěma samostatnými vstupy i vjezdy do společných garáží. Garáže jsou částečně situovány pod úrovní terénu. Obě domovní schodiště mají v zrcadle umístěný výtah. V hranolové části domu jsou na jedno podlaží situovány dva byty. Ve vyšších podlažích je jeden větší byt. V nižším křídle jsou byty navěšeny na chodbu přiléhající ke schodišti. V prostorách přiléhajících k východnímu svahu jsou situovány společné prostory domu jako sušárna, kočárkárna apod. V bytech v 2. n.p. jsou v této zóně umístěny pracovny.

Konstrukční a materiálové řešení
Konstrukční systém s ohledem na dispoziční řešení byl navržen jako kombinovaný, základním nosným systémem je konstrukce příčných stěn. Nosné stěny jsou v suterénu a v 1. NP železobetonové, ve vyšších patrech jsou vyzdívané. Povrchová úprava fasády je řešena cihelným obkladem, římsy a pergoly jsou upraveny hladkou omítkou - štukem cementové barvy. Schodiště je navrženo jako dvouramenné, monolitické vedené okolo výtahové šachty. Povrch schodiště a chodeb je z teraca.

Kapacity
Počet bytů 22
Počet garážovacích stání 22Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 11.03.08
Návštěvnost: 94208 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Dispozice už ZASE blbě!... šakal 10.03.08 21:25
a zas tie dispozície... Stano 11.03.08 08:39
podle mě normál tonda matějovský 13.03.08 11:03
Vyšehrad, odpověď autor 01.04.08 09:43
...OK, OK... šakal 01.04.08 18:09
prosba Tereza Kadidlová 06.05.08 09:44
markýzy 26.11.09 11:20
markýzy a poslední patro (výhled + zatékání) Andrej Ivančo 11.01.10 14:26
pergola a autor 23.07.10 09:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.