Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kancelářský a bytový dům na Schlachthausgasse

Autor: Coop Himmelb(l)au
Adresa: Schlachthausgasse, Kleingasse, Vídeň, Rakousko | mapa
Realizace: 2003-05 Soutěž: 2000
Užitná plocha: 21605 m² Zastavěná plocha: 3580 m²
Plocha pozemku: 6076 m² Obestavěný prostor: 69240 m³

Na konci roku 1998 byla zrušena Mautner-Markhofova dětská nemocnice v třetím vídeňském okrsku. O rok později prověřili městští zastupitelé potenciál již volné parcely čítající kolem 6 000 metrů čtverečních ve vyzvané soutěži. Za vítězný byl označen návrh ateliéru Coop Himmelb(l)au.
Architekti se rozhodli zachovat vzrostlou zeleň při ulici Kleingasse a umístili hmotu domu k uliční čáře rušné Schlachthausgasse. Zachovali tím původní tvar městského bloku. Těleso stavby je rozděleno na tři části - nárožní "hlavový objekt", obytnou a administrativní část. Výraz těchto částí se propisuje do fasád - skulpturální forma nároží uzavřená do expresivní ocelové klece; věže schodišť obytné části směrem do Schlachthausgasse a pila balkónů do zahrady u Kleingasse; červené šuplíky a exponovaný nástup se schodištěm do administrativní části je ve dvoře posílen oddělujícím prvkem výstavní prostory, která se neskutečně vznáší nad venkovní terasou. Tímto prostorovým designem se podařilo velkou hmotu komplexu rozčlenit na menší objekty, které jsou měřítkově adekvátní k okolnímu městu. Červený rukávec výstavní prostory, která slouží jako foyer velkého zasedacího sálu a prezentační místnosti se natahuje až k uliční čáře Kleingasse a opticky rozděluje zahradu ve dvoře na část vyhrazenou pro bytové respektive kancelářské nájemníky domu.
V polyfunkčním komplexu, stojícím přímo na nad zastávkou metra,  se nachází 82 bytů a přibližně 12 000 m² kancelářských ploch. V podzemí domu je možné zaparkovat 260 automobilů. V nárožním objektu je v parteru umístěno centrum-klubovna mládeže, která nabízí 450 m² využitelné plochy.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.02.08
Návštěvnost: 62074 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.