Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Obytný “Blok 16”

Autor: René van Zuuk
Adresa: Koetsierbaan, Almere, Nizozemí | mapa
Investor: Almere Hart c.v.
Náklady: 5 600 000 Euro Projekt: 1999–2002
Realizace: 2002-04 Užitná plocha: 8740 m²
Zastavěná plocha: 1650 m² Obestavěný prostor: 25602 m³

foto: Petr Šmídek, 2009
Blok 16 je součástí urbanistického plánu navrženého OMA pro nové prestižní centrum v Almere. Samostatný, expresivní blok reaguje na dvě okolnosti: jeho vlající konec je branou do přístavu, na opačném konci je tvar vyrovnán a budova zapadá do pravoúhlé sítě sousedících vysokopodlažních obytných bloků ze skla. Blok je usazen na podzemních garážích (návrh OMA), tvořících sokl stavby. Zvýšené přízemí zabírají z poloviny společný vstup a sklepy. Druhou část tvoří tělocvična, která navazuje i ve spodní úrovni garáží, kde ji ukončuje samostatný pavilon fitness-café.

Návrh Bloku 16 je do značné míry založen na zkoumání staveb z tunelového bednění. Použití této technologie je při výstavbě větších obytných projektů z finančního hlediska zajímavé. Základním principem tunelového bednění je současná betonáž stropů a společných zdí. Podobně jako u technologie protlačování je tedy nezbytný stálý průřez. Bednící díly běžně mívají také stejnou délku, což vede ke vzniku pravidelné betonové konstrukce. Změnou délky sousedících tunelů je tato monotónnost narušena. Výsledkem je zvlněná fasáda, dodávající bloku dynamiku. Nezvyklé použití tunelového bednění znamená poměrně malý nárůst nákladů, ovšem dodává stavbě velmi expresivní podobu.*

Blok 16 je vybaven dvěma centrálními chodbami, umožňujícími obyvatelům přístup do jednotlivých bytů. Obývací pokoje všech 49 bytů jsou orientovány jižně, směrem k nábřeží. Na severní straně jsou umístěna soukromá schodiště, propojující v bytech různé úrovně. Hlavní společné schodiště vyplňuje otevřený prostor sedmipatrové výšky, který se nachází v místě největšího vyboulení. Jeho odlišná funkce v exteriéru je navíc přiznána pásem fasádních panelů poloviční velikosti.
Výdutě a vyboulení na fasádě vždy mají své funkční opodstatnění. Zahloubení na severní straně zvýrazňuje vstup a vyčnívající jižní fasáda vyplývá z vložení atrií do některých bytů.

Původně bylo plánováno dřevěné opláštění, ale při výběru dodavatele se ukázalo jako příliš drahé. Jiným řešením byla výroba fasádních prvků, které by zakrývaly vždy celý tunel. Záměrem bylo aplikovat tyto prvky překládaně, s překryvy na všech stranách. To bylo umožněno pouze šikmým kladením panelů, kterým v pohledu nechtěně vznikla diagonální osnova. Kvůli použití upraveného principu překládání strany panelů nelícují. Přečnívající "skulina" je utěsněna odlišným materiálem, jednotlivé prvky tedy vzájemně odděluje. Budově to dodává dvě tváře, v jednom směru je hladká a vlnitá, ve druhém hrubá a stupňovitá.
Stříbrný obklad fasády z eloxovaného hliníku v kombinaci s proměnami dopadajícího světla dodává Bloku 16 pokaždé jinou podobu, evokující pohybující se zvíře se šupinami.


*Dodavatel stavby dal nakonec přednost použití velkorozponových stropů. Tato radikální změna ve způsobu výstavby neměla na expresivní vzhled a charakter budovy žádný dopad.

Literatura

Zdroj: Maarten Willems, překlad Petr Pištěk
Vložil: Kateřina Lopatová, 13.02.13
Návštěvnost: 67599 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
holandské dispozice palmexman 15.02.08 11:49
Design Kaker 15.02.08 15:26
hvězdička jeníčekv 24.06.08 20:34
jeníčkovi v pipe 25.06.08 02:16
nechtene hetzer 25.06.08 10:15
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.