Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
 picture
Autor: William L. Pereira
Adresa: 600 Montgomery Street, San Francisco, USA
Realizace: 1969-72 Výška: 260 m
Počet pater: 48

Transamerica Pyramid je nejvyšším a nejsnáze zapamatovatelným mrakodrapem v San Franciscu. Mrakodrap byl vystavěn na místě původního Montgomery Blocku a jeho 48 podlaží obchodních a kancelářských prostor šplhá do výšky 260 metrů.
Pyramida vznikala na přelomu 60. a 70. let - v období, kdy končila epocha Miese (umírá 1969), Gropia (+ 1969) a Le Corbusiera (+ 1965). Architektura výškových budov se oprošťuje od sériové výroby a uživatelské logiky. Architekt Pereira sice v autorské zprávě vyzdvihuje funkční tvar, který "přivádí více světla a vzduchu do ulic", avšak mnohem více z věže Transamerica cítíme snahu o formální oživení doposud stereotypních miesovských krabic. Inspirací původem portugalskému architektovi mohlo být John Hancock Center v Chicagu realizované v letech 1965-70. Pereira koncepci zužování hmoty po výšce dovedl v San Franciscu k nebývale elegantnímu výsledku.
Investor mrakodrapu, společnost Transamerica, si od nového sídla slibovala především vytvoření firemní ikony. Forma zvítězila nad funkcí. Namísto, aby po výšce pronajímatelných prostor přibývalo, u Transamericy je tomu naopak. Nejlukrativnějších a nejžádanějších ploch do výšky ubývá (srovnej např. s projektem věže do Singapuru od OMA). Transamerica Pyramid je tak jedním z prvních reprezentantů nastupující postmoderní architektury.
Čtyřpodlažní základna mrakodrapu vytváří svou konstrukcí v uličním prostoru loubí. Z pyramidální formy v nejvyšších patrech vystupují dvě baterie výtahů a oživují monumentální formu. Fasáda věže je pokryta obkladem z rozdrceného křemene. Díky tomu má stavba stále bělostnou barvu. Mrakodrap má 3678 oken. Uvnitř se nachází 18 výtahů.
Projekt
Fotograf
Štěpán Vrzala
Autor: Jan Kratochvíl, 04.01.08
Návštěvnost: 40393 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.