Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pavilon America's Cup

Autor: David Chipperfield
Spoluautor: b720 arquitectos | Fermín Vázquez
Adresa: Port America's Cup 1, Valencie, Španělsko | mapa
Web: www.portamericascup.com
Investor: Consorcio Valencia 2007
Náklady: 35 200 000 Euro Realizace: 05.2005 - 04.2006
Užitná plocha: 10000 m² Plocha pozemku: 100000 m²


V létě roku 1851 se utkala jediná americká jachta, pojmenovaná příznačně America, se 14 britskými jachtami v závodě kolem ostrova Wight. Závod nesl jméno "100 Guineas Cup" a u jeho začátků stála o tři roky dříve královna Victoria. Škuner America, navržený lodním architektem Georgem Steersem a sponzorovaný newyorským Yacht Clubem, drtivě zvítězil nad ostatními účastníky s náskokem dvaceti minut. Američané pak vítězili v tomto poháru neskutečných 132 let a závod byl i na památku lodě America přejmenován na America's Cup.
Mezi úspěšné účastníky poháru patří kromě Američanů i Australané a Novozélanďané, v posledních letech se velmi daří závodníkům ze Švýcarska. Z tohoto důvodu se organizátoři rozhodli, že turnaje a finále ročníku 2007 proběhnou v Evropě. Ve hře byla města Marseille, Cascais a Neapol, avšak volba padla na přístav ve španělské Valencii. Kromě krásy a turistické obliby města sehrály důležitou roli i letní stabilní větry.
Organizátoři a město Valencie chtěli proměnit nevyužívané doky v elegantní a solidní území, jenž by uspokojilo jak širokou veřejnost, tak bohaté VIP spojené s jachtingem. V červnu 2005 bylo dohodnuto, že vše bude připraveno pro America's Cup konaný v květnu 2006.
Překvapivě byl za architekta hlavní budovy vybrán anglický architekt David Chipperfield. Jeho předcházející realizace důstojných, zdrženlivých a dobře sloužících muzeí a galerií rozesetých po celém světě pořadatele přesvědčily. Otázkou zůstávalo, zdali Chipperfield - rozvážný a klidný architekt - dokáže v nastoleném hektickém tempu obstát.
Výsledná struktura čtyř podlaží z bílého betonu má velkou grafickou sílu. Levitující balkony identicky odpovídají odvážné vizualizaci, která vznikla v Chipperfieldově studiu pouhých 11 měsíců před dokončením pavilonu. Londýnské studio Davida Chipperfielda a spolupracující barcelonský ateliér b720 odvedly v drasticky krátkém čase obdivuhodnou práci. Popravdě řečeno, za stejnou dobu se v Šanghaji postaví mrakodrap, avšak ve Valencii bylo úkolem architekta vytvořit také masterplan území a začlenit novostavbu do kontextu města. Chipperfield byl zodpovědný jak za budovu pavilonu, tak za navazující část vyplněnou parkovištěm, obchodními prostory a diváckými palubami navazujícími na městské pláže.

Chipperfield vysvětluje, že jedinou možnou strategií, jak postavit v tak krátkém čase kvalitní budovu, bylo zredukovat formu a konstrukci stavby na minimum. Tato čistota doplněná o okouzlující vykonzolované balkony, rampy vinoucí se po fasádě a rozsáhlý komfortní pozorovací prostor pro veřejnost vytvářejí nebývalý zážitek. V době konání závodu nebyl pavilon ještě zcela dokončen. Očekávání a požadavky však splnil. Zbývající komerční části pavilonu byly dokončeny na podzim.
Záměrem představitelů města je, aby byl pavilon dostupný pomocí hromadné dopravy. Návštěvníci mohou po rampě vystoupat na vyhlídkovou plošinu a občerstvit se v restauraci. Kromě jachtařských závodů slouží pavilon k pořádání kongresů a významných společenských setkání. Kromě restaurace mohou návštěvníci na druhém nadzemním podlaží využít i nabídky obchodů. Exkluzivní vyhlídková terasa je chráněna před sluncem horním vyloženým podlažím. Být v tomto prostoru je jako stát na palubě zaoceánského parníku.
Třetí a čtvrté podlaží slouží pořadatelům America's Cup a společnosti Louis Vuitton, která turnaj sponzoruje. Tato symbióza veřejných a soukromých aktivit domu velmi prospívá. Pavilon je přirozenou součástí komplexu okolních budov, mimo jiné jachtařské školy. Čerstvě založený veřejný park proměnil ve spojení s architekturou nevyužívané doky ve vyhledávanou část Valencie.
Jonathan Glancey, The Guardian (24. 7. 2006) - redakčně kráceno

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 02.01.12
Návštěvnost: 61960 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
chybicka Vaclav Bětík 12.01.08 18:16
obsah Tomáš Vostatek 14.01.08 12:34
mare Mauro 14.01.08 17:45
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.