Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pavlačové domy

Autor: Hannes Meyer
Adresa: Peterholzstrasse, Mittelbreite, Desava, Německo | mapa
Realizace: 1929-30

Za vedení školy Hannese Meyerem obdržela stavební kancelář Bauhausu od města Desavy zakázku na rozšíření sídliště Törten. Mělo jít o kombinaci nízkopodlažní zástavby a vícepodlažních bytových domů. Nakonec vzniklo pět bytových domů, z nichž každý měl 18 bytů přístupných z pavlače. Každý byt se skládal z obývacího pokoje, dvou ložnic, kuchyně, koupelny a chodbičky a měl dohromady 47 m². Domy byly vybaveny centrálním vytápěním a rozvodem teplé vody. Byty byly projektovány pro potřeby čtyřčlenné rodiny, čemuž odpovídají četné vestavěné pomůcky a detaily (obzvlášť v kuchyni). K dispozici byla společná prádelna a ke každému bytu patřil box na jízdní kola. Každý dům měl malou předzahrádku.
Pavlačové domy byly zděné z lícového zdiva se stropy z prefabrikovaných železobetonových panelů. Oproti prefabrikovaným stropům byly pavlače tvořeny monolitickými železobetonovými vykonzolovanými deskami.
V průběhu let docházelo z důvodu nedostatečné ochrany proti chladu k různému dozdívkám a zasklívání pavlačí, jakož i ke zdvojování dveří a podobně. Zasklené pavlače byly zabydlovány nájemníky a stávaly se jakýmsi společným balkonem pro sousedské aktivity.
Pro barvu lícového zdiva je těmto bytovým domům místními přezdíváno “červené bloky“. Mimo ně vzniklo v letech 1930-34 dalších sedm objektů, jejichž autorem byl Richard Paulick. Domy, pro barvu své omítky známé jako „šedé bloky“, si zachovaly obdobně vysoký standard jako jejich červení předchůdci.
Na adrese Peterholzstrasse 40 se nachází památkářsky zrekonstruovaný pavlačový dům z roku 1929, kde je k vidění i původně zařízený byt včetně původních barevných nátěrů.
Zdroj: Jan Pustějovský
Vložil: Petr Šmídek, 05.11.09
Návštěvnost: 53545 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.