Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Základní škola v Gando

Autor: Diébédo Francis Kéré
Adresa: Gando, Burkina Faso
Investor: komunita vesnice Gando
Projekt: 1999-2000 Realizace: 10/2000-7/2001
Zastavěná plocha: 526 m² Plocha pozemku: 30000 m²

Škola je výsledkem vize jednoho člověka zlepšit životní podmínky své vesnice. Nejen že vypracoval projekt stavby a shromáždil na ni finanční prostředky, ale zajistil také státní podporu na vyučení lidí ve stavění z lokálních materiálů, stejně jako u vesničanů, kteří se do stavby školy pro své děti postupně zapojili, mobilizoval tradiční pocit solidarity.
Vesnice Gando s populací kolem tří tisíc obyvatel leží na jižních planinách státu Burkina Faso, přibližně 200 km od hlavního města Ouagadougou. Diébédo Francis Kéré, první z místích, který měl možnost studovat v zahraničí, pochopil, že vzdělání je úhelným kamenem dalšího posunu místních lidí. Jako student architektury v Berlíně na sebe vzal úkol zajistit, aby jeho vesnice nebyla ochuzena o školu. Společně se skupinou přátel v Německu založil nadační sdružení Schulbausteine für Gando (Cihly pro školu v Gando). Myšlenka se setkala s pozitivním ohlasem a díky financím, které nadace shromáždila, získal Kéré také podporu agentury LOCOMAT - vládní agentury v Burkina Faso, jež přislíbila pomoc s výcvikem lidí ve výrobě hliněných cihel. Stavbu, která začala v říjnu 2000, tak prováděli převážně místní obyvatelé. Poté co byla dokončena, zahájili podobnou metodou práce na domech pro učitele.

V souladu s principy udržitelného rozvoje byl projekt navržen tak, aby klimatického komfortu dosáhl nízkonákladovou konstrukcí, s maximálním využitím lokálních materiálů, potenciálu místní komunity a přizpůsobením technologií západního světa jednoduchému pracovnímu procesu. Stavba sloužila také jako příklad, který měl zvýšit povědomí vesničanů o hodnotě tradičních materiálů.

Tvar a materiál stavby byl z převážné části určen úvahami o klimatu. Tři učebny jsou seřazeny do lineární dispozice a odděleny nadkrytými venkovními plochami, jež slouží k výuce a hře. Budova sestává z tradičních nosných zdí postavených z hliněných cihel. Betonové pasy běží přes celou šířku stropu a ocelové nosníky ležící na nich napříč podepírají strop (opět z hliněných cihel). Klimatický komfort je zajištěn také zavěšenou střechou, která stíní fasády; nadzvednutím vlnité kovové střechy na ocelové příhradové nosníky - což umožňuje, aby chladivý vzduch volně vanul mezi střechou a stropem; a díky užití hliněných cihel, které absorbují horko a moderují tak teplotu v místnostech.
Tvar střechy byl ovlivněn praktickými požadavky: na místo nebylo možné dopravit z daleka velké konstrukční prvky a ekonomické důvody neumožnily ani užití jeřábů.

Všichni lidé zapojení do managementu stavby byli z vesnice Gando a nabyté zkušenosti budou dále uplatňovat při dalších aktivitách v místě i okolí. Způsob, jakým se místní komunita zorganizovala, dal příklad dvěma vedlejším vesnicím, které následně vybudovaly společným úsilím vlastní školy. Hodnotu projektu rozpoznala také místní, nadřazená "samospráva": nejen že poskytla a zaplatila učitele, ale zaměstnala také mladé lidi zapojené do stavby školy v Gando, aby s využitím stejných metod pracovali na veřejných projektech města.

Stavba získala ocenění Aga Khan Award for Architecture (9. cyklus, 2002-2004).

Zdroj: zpráva z Aga Khan Award for Architecture
Vložil: Kateřina Lopatová, 25.10.07
Návštěvnost: 67852 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Proč sedí děti kolmo k tabuli ? Radim 25.10.07 08:21
výborné Štěpán Matějka 25.10.07 17:22
klobouk dolů Kaker 26.10.07 09:35
radost Vích 26.10.07 10:38
... pěkné chitektar 26.10.07 11:36
nadhera A.J.K. 26.10.07 16:09
:)) miskaeiffel 26.10.07 21:41
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.