Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vasamuseet

Autor: Månsson Dahlbäck Arkitektkontor
Adresa: Galärvarvsvägen 14, Stockholm, Švédsko | mapa
Web: www.vasamuseet.se
Realizace: 2.11.1987 – 15.06.1990 Soutěž: 1981

Stefan Evensen, SMM
Zvláštní architektura muzea byla v době výstavby dosti sporná. Vzhled budovy tvoří jak samotná stavba, tak i vlastní loď se stožáry a stěžni. Interiér muzea je záměrně tmavý, aby hlavní pozornost byla směřována na vystavovanou loď Vasa.
Dne 10. srpna 1628 vyplulo několik královských válečných lodí ze stockholmského přístavu. Největší z nich byla nově postavená Vasa, pojmenovaná po vládnoucí dynastii. Na znamení slavnostní události byla vypálena salva z postranních děl lodi. Když se mohutná loď pomalu blížila ke vstupu do přístavu, zvedl se prudký vítr. Vasa se naklonila na bok, ale znovu se vzpřímila. Další závan větru ale položil loď na bok. Otevřenými otvory pro děla se nahrnula voda. Vasa klesla ke dnu a vzala s sebou nejméně 30, možná až 50 ze 150 členů posádky. Tento příběh se měl odehrát  333 let předtím, než Vasa znovu spatřila světlo světa.
Vasa je jedinou dochovanou lodí na světě pocházející ze 17. století. S 95 % zachovaných původních částí a zdobená stovkami vyřezávaných soch je Vasa jedinečným uměleckým dílem a jednou z předních turistických atrakcí na světě.
Zdroj: Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Vložil: Petr Šmídek, 13.07.08
Návštěvnost: 34290 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.