Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Univerzitní knihovna ve Stockholmu

Autor: Ralph Erskine
Adresa: Frescati campus, Stockholm, Švédsko | mapa
Web: www.sub.su.se
Projekt: 1974 Realizace: 1982-83

Knihovna a studentské centrum od Ralpha Erskine tvoří srdce celého campusu Frescati University. Později Erskine navrhl do místního areálu ještě další čtyři budovy - Allhuset, právnický dům, sportovní halu a Aulu Magnu. Všechny tyto stavby nesou znaky Erskinovy tvorby - nekonvenční forma dosažená za použití skla a plechových prvků.
Projekt knihovny byl Erskinovi zadán po vítězství v soutěži pro pět vyzvaných architektů. Do soutěžního procesu byli kromě učitelů a zaměstnanců školy aktivně zapojeni také studenti.
Střecha studentského centra dokončeného v roce 1981 svým tvarem připomíná Erskinův projekt Ski Hotel (1950) do švédského Borgafjäll. Výrazné geometrické tvary se kříží a vzájemně proplétají, čímž vytváří různě tvarované prostory. Nová budova využívá stávající agrární muzeum jako jídelna.
Vytvářením průhledů do parku nabízí knihovna modernistický přístup v budování rovnováhy mezi stavbami na protilehlé straně univerzitního campusu. Knihovna se s rozmyslem napojuje na původní panelové domy z šedesátých let a snaží se o vytvoření lidského měřítka, stejně tak jako respektovat vzrostlé duby na východní části pozemku a lidové stavby na západě. Zaoblená střecha tvarující vstupní halu vyzařuje nečekaně klidnou atmosféru. Do rozlehlého půdorysu knihovny je vložen centrální světlík zatímco obvodové zasklení fasády je zkosené, aby se zmírnily účinky působení nízkého slunečního svitu v zimě. Tento prvek společně s vyvýšenými venkovními výklenky dodává stavbě individuální charakter a umožňuje tak návštěvníkům snáze se s knihovnou identifikovat.
Autor: Petr Šmídek, 16.05.08
Návštěvnost: 39601 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.