Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel sv. Marka

Autor: Sigurd Lewerentz
Adresa: Malmövägen 51, Björkhagen, Švédsko | mapa
Web: www.svenskakyrkan.se/skarpnack
Realizace: 1958-63 Soutěž: 1955-56

Kostel sv. Marka (švédsky Markuskyrkan) se nachází ve čtvrti Skarpnack ve městě Björkhagen ležícího jižně od Stockholmu. Pro téměř půlstoletí starý kostel je charakteristická důsledná brutalistní architektura Sigurda Lewerentze.
Soutěž - architektonické soutěže, která byla vypsána v roce 1955, se mezi mnoha jinými zúčastnil také Peter Celsing. Zakázku však nakonec získal Lewerentz, který si získal uznání již ve 20. letech minulého století díky realizaci Woodlandského hřbitova ve Stockholmu. Hřbitov (Skogskyrkogarden) je dnes na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Stavební huť - se stavebními pracemi se začalo v roce 1958. V průběhu realizace se projekt vyvinul do pro dnešní moderní dobu neobvyklou spolupráci mezi architektem a dělníky, zvláště pak zedníky. Za Lewerentzovy ustavičné přítomnosti na staveništi vznikla stavební huť s vzájemným hlubokým respektem a důvěrou na obou stranách. V huti vzniklo také několik vtipů, které vykreslovaly Lewerentzovo velice jasné a přísné pojetí architektury. Na připomínku jednoho z obkladačů, že když bude následovat architektových rad, „tak to nebude nikdy rovné“, mu Lewerentz odpověděl: „Rovný sem nebo tam, proč musí být všechno pořád rovné? Mělo by to být krásné a je jedno, jestli je to křivé.“ Další příhodu měl architekt s jedním z klempířů. Když se ho klempíř zeptal: „Mám to udělat tak jak jsem zvyklý to dělat?“, tak mu nato Lewerentz odpověděl: „Ne, tohle vím přesně. To je to jediné, jak to nesmíš udělat.“
Architektura - Lewerentz v kostele sv. Marka důsledně uplatňoval svůj brutalistní architektonický styl. Vnější fasády a vnitřní stěny tvoří hrubé rudé pálené cihly se širokými bílými nezatíranými spárami. Člověk by zde marně hledal krycí lišty, ochranný sokl nebo zárubně. Rozvody elektřiny jsou zcela vědomě připevněny na povrchu stěn, jsou ihned patrné a vytváří vlastní architektonický výrazový prostředek. Tabule izolačních skel jsou umístěny přímo do okenních otvorů. Namísto rámů posloužil trvale pružný tmel. S malířskými pracemi se při stavbě šetřilo. Barvu interiérů určují přírodní materiály jako cihla, kabřincový obklad a trámy s lepeného dřeva.
Uměleckou výzdobu jako křtitelnici, oltář, kostelní stříbro a osvětlení vytvořili manželé Nielssonovi. Od Roberta Nielssona pochází také bronzová fontána “Lotosový květ“ u zrcadlového jezírka před hlavním vstupem do kostela.
čerpáno z Wikipedie
Autor: Petr Šmídek, 28.08.08
Návštěvnost: 39433 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.