Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Fotostudio Frei

Autor: Herzog & de Meuron
Adresa: Riedlistrasse, Weil am Rhein, Německo | mapa
Projekt: 1981 Realizace: 1981-82

Jedna z prvních realizací současných architektonických bohů se nachází nedaleko jejich Olympu. Německé předměstí Basileje - Weil am Rhein je především známé přítomností nábytkářské společnosti Vitra. Nedaleko od jejího areálu však v roce 1982 vyrostla nenápadná dřevěná stavba.
Fotografický ateliér se nachází na zahradě původní zděné dvoupatrové vily. V té jsou situovány kanceláře vedení firmy. Na zahradě stojí "výrobní" objekt. Architektura fotoateliéru stojí v kontrastu k původní vile, se kterou je dřevěný "shed" propojen vzdušnou spojovací chodbou. Svým řešením připomíná ateliér historické zahradní dřevěné fotoateliéry (srovnej například pražský ateliér Josefa Sudka).
Dominantními prvky stavby jsou tři čtyřmetrové světlíky. Ty přivádějí do interiéru měkké severní světlo. Na klasické okenní otvory je dům skoupý, každopádně jeden čtvercový ovládá zadní fasádu. Vstup do ateliéru je zdůrazněn bílou pergolou, která kontrastuje k tmavému obkladu z překližky. Materiály jsou v případě tohoto domu velmi důležité - zvýrazňují poplatnost k nové věcnosti. Titanzinek světlíků, překližka, asfaltové pásy, beton. Rovněž celková vnější forma odlišuje tuto stavbu od tehdy oblíbeného postmoderního běsnění.
Interiér ateliéru je světlý, jednoduchý a lze jej variabilně dělit podle fotografovi potřeby. Mnohé prvky této stavby byly použity na pozdějších slavných dílech švýcarské dvojice, včetně výrazných světlíků.
Osobně si cením také výborného usazení domu na parcele. Vila s ateliérem vymezily nástupní prostor, kde můžete pohodlně zaparkovat a velmi rychle se orientujete. Prvek poloveřejného prostoru působí v okolním vilovém kontextu příjemně a jistě celou strukturu oživuje.


Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 23.01.11
Návštěvnost: 48373 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.