Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Studentský dům Dipoli

Autor: Raili Pietilä, Reima Pietilä
Adresa: Otakaari 24, Otaniemi, Finsko | mapa
Realizace: 10.1965 - 9.1967 Soutěž: 1961

Studentský dům Dipoli je situován v centru vysokoškolského střediska Otaniemi. Projekt byl Pietilaemu svěřen po vítězství v soutěži v roce 1961, realizace byla uskutečněna od října 1965 do září 1967. Prostory slouží kulturním, společenským i materiálním potřebám studentů.
Dispozičně je objekt řešen jako kombinace velkých a malých prostorů, které jsou pomocí posuvných stěn navzájem propojitelné. Dispoziční pružnost a přizpůsobivost neobyčejně zvyšuje provozní hodnotu a efektivnost účelových místností. Kombinací a propojováním prostorů lze vytvořit intimní společenské prostředí, ale také prostředí s monumentálním, slavnostním dojmem. Hlavní sál má s přilehlými prostorami 900 m², studentské jídelny 1600 m², restaurace 400 m², kuchyň s příslušenstvím 1700 m², divadelní sál s 280 místy 400 m² a klubovny celkem 1400 m².
V době prázdnin je studentská menza využívána jako restaurace blízkých kolejí, které v tomto období slouží jako sezónní hotely.
Objekt je umístěn na skalnaté vyvýšenině s bohatým porostem mohutných stromů a je do této přírody jakoby přímo vrostlý. Vylámaná skála se stala materiálem nejen pro spodní části budovy, ale proniká i do interiéru. Horní část stavby je kombinací pohledového betonu, obkladu z měděného plechu a neschematicky členěných okenních otvorů. Volná skladba pravoúhlých a kosoúhlých ploch dobře harmonuje s okolím.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 05.02.08
Návštěvnost: 41657 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.