Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
TKK hlavní budova

Autor: Alvar Aalto
Adresa: Otakaari 1, Otaniemi, Finsko | mapa
Web: www.tkk.fi
Projekt: 1955 Realizace: 1961-64

Historie TKK
O přestěhování technické university z centra do oblasti v krajních částech města, kde by byly k dispozici prostornější pozemky se začalo diskutovat již na počátku 19. stol. Nejprve byly vypracovány návrhy pro posun k severním neosídleným hranicím města Helsinky (Meilahti a Haaga). Ve čtyřicátých letech byla situace s rozvojem města jiná a návrh na umístění univerzity byl změněn do částí Lauttasaari a Puotinharju. Až v roce 1945 byla vypsána řádná architektonická soutěž o přemístění a rozšíření University do Hietalahti.
Rychlý vzestup technických věd po druhé světové válce změnil plány. K udržení pokroku bylo třeba vybudovat značné množství laboratoří a výzkumných center. Městské bloky už nestačily svým prostorem. Konečné rozhodnutí o přemístění University z centra města bylo v 1948. Stát skoupil pozemky v Otaniemi Manor ve východní části venkovské oblasti Espoo. Pozemky byly využity pro stavbu technické univerzity a výzkumného střediska. V plánu bylo připojení Otaniemi k Helsinkám, ale oblast nakonec zůstala pod správou Espoo, které v roce 1972 získalo statut města a stalo se tak druhým největším městem ve Finsku.
Výstavba v Otaniemi začala stavbou vysokoškolských kolejí nazvaných Teekkarikyla. Budovy koleje byly ale nejprve využity pro ubytování účastníků olympijských her v Helsinkách v roce 1952. První části university byly do Espoo přesunuty v roce 1955. Hlavní budova byla dokončena v roce 1964, ale univerzita byla kompletně přestěhována až o deset let později. V této době byla zároveň dokončena hlavní budova a práce na studentské unii Dipoli. V sedmdesátých letech se Dipoli stalo nejznámějším místem pro kongresy a výcvikové kurzy ve Finsku.
V padesátých a šedesátých letech bylo Otaniemi jedním z nejzajímavějších míst z Finské architektury. Urbanistický plán univerzity byl navržen architektem Alvarem Aaltem. Jeho kancelář vyprojektovala hlavní budovu a Otahalli sportovní halu postavenou pro olympiádu a několika dalších budov. Nejstarší koleje, Servin Mökki restaurace a Otaniemi kaple byly navrženy kanceláří Heikki a Kaija Siren. Dipoli projektovali Reima Pietilä a Raili Paatelainen.
Akademická půda University byla v posledních letech rozšířena o obchodní inkubátory a technologický park. Dnes na univerzitě pracuje asi 11 000 lidí studuje asi 14 000 lidí.

Hlavní budova
Prostor je z jedné strany hlavního budovy uzavírá parkoviště. Z protilehlé strany terasa u hlavní budovy přechází v park. Park propojuje hlavní budovu s čelním obytným komplexem. Hlavní prvek celého komplexu tvoří blok poslucháren.
Dominantním prvkem komplexu jsou dvě posluchárny spojené do kruhového segmentu. Střešní konstrukce je stupňovitá směrem ke středu kruhu a celá střecha tvoří horizont k volnému prostoru za budovou.
Prostory vlastních tříd jsou seskupené kolem menších dvorů. V těchto místech jsou také umístěny ostatní přednáškové sály a laboratoře. Komplex je rozdělen na čtyři hlavní sekce: administrativu; hlavní studia; katedru geografie a katedru architektury. Budova je uspořádaná tak, aby bylo možné její pozdější rozšíření bez nutných úprav.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 10.01.08
Návštěvnost: 38569 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.