Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vyhlídková věž Kupla-Korkeasaari Zoo

Autor: Ville Hara
Adresa: Zoo Korkeasaari, Helsinky, Finsko
Projekt: 01-05.2001 Realizace: 06-08.2002
Soutěž: 2000 Užitná plocha: 82 m²

Studentská soutěž vypsaná v roce 2000 na návrh vyhlídkové věže v ZOO na Korkeasaari ostrově vyhrál projekt s názvem Kupla (finsky Bublina). Konstrukce věže tvoří silnou, ale lehkou, síť dřevěných prvků. Věž tak umožňuje volné výhledy do všech směrů a sama se stává důležitým orientačním prvkem zoologické zahrady v přímořské krajině.
Kompletně organická forma konstrukce byla navržena tak, aby byla jedinečná a přitom funkčně proveditelná. Vývoj návrhu vyžadoval dlouhé testování modelů ohýbaných dřev a jejich vzájemného propletení. Původně čtyřnásobné hrubé síto struktury se ukázalo být technicky příliš obtížné a tak bylo nakonec nahrazeno zjednodušeným dvojnásobným sítem. Dřevěné pásy byly spojené v kloubech šrouby a věž má dohromady přes 600 kloubů.
Věž byla zhotovena mezinárodní skupinou studentů. Ohýbání dřevěných pásů se ukázalo být těžší než ve zkušebních podmínkách. Každý dřevěný pás bylo nutno nejprve napařit, aby bylo možno je ohýbat do správné polohy.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík

Vyhlídková věž je součástí areálu místní ZOO. Jsou dvě možnosti, jak se dostat na ostrov, kde zoologická zahrada leží. Buď pojedete metrem na východ a pak budete zdlouhavě přecházet přes jeden ostrov a dva mosty nebo se rozhodnete využít lodní dopravu. Vyzkoušel jsem obě varianty, a ta druhá vychází finančně i časově výhodněji. Celkově musím říct, že několikahodinový výlet za jednou drobnou stavbou byl spíše zklamáním. Člověk si na základě fotografií vytvoří svoji vlastní představu a srážka s realitou je pak tvrdá. Invenční myšlenku dvoupatrové dřevěné konstrukci, která vzešla ze studentské soutěže, nemůže nikdo upřít. Pavilon však po svém dokončení v roce 2002 nezešedl přirozenou cestou, ale někdo ho našedo jednoduše natřel. Spodek stavby je omotaný maskovací sítí, aby se na věž nesmělo chodit. Přibyly také nevzhledné plechové krabice s hasícími přístroji, které jsou jistě zapotřebí, ale určitě by to všechno šlo řešit daleko elegantněji.
Petr Šmídek, 21.09.2007
Autor: Petr Šmídek, 10.11.07
Návštěvnost: 44049 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.