Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kulturní dům

Autor: Alvar Aalto
Adresa: Sturenkatu 4, Helsinky, Finsko
Web: www.kulttuuritalo.fi
Realizace: 1952-58

Kulturní dům v Helsinkách patří k nejvýznamnějších stavbám Aaltova červeného období. Stavba využívá kontrastu mezi částí veřejnou a individuální. Aalto rozdělil hmotu objektu do tří částí seskupených do tvaru U. Na jedné straně umístil obdélníkový pětipodlažní objekt administrativy a na druhé straně asymetrickou hmotu sálu se zakřivenými stěnami ve tvaru lastury. Sál s balkónem pojme 1500 posluchačů a navazuje na foyer. Světlý skulpturálně formovaný sál má výbornou akustiku pro hudbu i mluvené slovo. V interiéru je použit beton, dřevo a keramika. Aalto navrhl pro budovu sálu speciální cihly ve tvaru V, které dovolily zakřivení stěn. Administrativní část je obložena profilovaným měděným obložením. Tyto zcela odlišné části mezi sebou vytváří z části kryté malé náměstí a dlouhá krytá cesta podél ulice je propojuje.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 25.12.07
Návštěvnost: 38734 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.