Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Dóm a Senátní náměstí

Autor: Carl Ludvig Engel
Spoluautor: Ernst Bernhard Lohrmann
Adresa: Senaatintori, Helsinky, Finsko
Realizace: 1818-22

Jeden z monumentálních objektů, vybudovaný v letech 1818-22 stavitelem Carlem Ludvigem Engelem jako dominanta Senátního náměstí. Stavba proběhla v letech 1831-40. Stojí na půdorysu řeckého kříže a zdobí ji velkolepé průčelí s korintskou sloupovou halou. Určité problémy nastaly při výstavbě kopule a věže. Stavitel Ernst Bernhard Lohrmann, poté co Carl Ludvig Engel zemřel, převzal dostavbu a rozhodl se pro vybudování menší kopule a čtyř rohových věží.
V roce 1839 byla před chrám postavena velkolepá terasa s rohovými pavilóny, postavenými B. Lohrmannem. Průčelí i boční fasády chrámu mají sochařskou výzdobu, která je dílem berlínského sochaře Augusta Wredowa a Hermanna Schievelbeina (1849). Uvnitř chrámu upozorňujeme především na sochy reformátorů Luthera a Melanchtona od Hermenna Schevelbeinse. Pozornost zaslouží i socha finského reformátora Mikaela Agricoly.
Senátní náměstí, lemované neoklasicistními budovami vlády a university, navržené pruským architektem Carlem Ludvigem Engelem, jsou vskutku hlavním znakem a symbolem Helsinek.
Budovy na náměstí, jež někteří považují za jedno z nejkrásnějších na světě, byly vybudovány v letech 1820 až 1850. V létě je náměstí nejrušnějším místem ve městě. Určitě ucítíte, že tady bije to pravé srdce města, oživující nehybné majestátní budovy v okolí. Památník uprostřed náměstí, neustále ozdobený květinami, připomíná cara Alexandra II., jenž Finům zajistil mnoho práv a svobod a je dosud uctíván.
Dóm je přístupný od pondělí do soboty 9-18 hodin a v neděli 12-18 hodin. Vstup je zdarma.
Zdroj: Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Vložil: Petr Šmídek, 10.12.07
Návštěvnost: 36760 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.