Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kaple svatého Jindřicha

Autor: Matti Sanaksenaho
Adresa: Seiskarinkatu 35, Hirvensalo, Turku, Finsko
Web: www.henrikin.fi/kappeli/index.html
Náklady: 1 600 000 Euro Projekt: 1997
Realizace: 2004-05 Soutěž: 1995
Zastavěná plocha: 300 m² Obestavěný prostor: 2400 m³

V roce 1996 vyhrál architekt Matti Sanaksenaho soutěž na kapli v Hirvensalo. Idea kostela vznikla jako blesk z čistého nebe při rybářském výletě na Kaplane. Sanaksenaho svůj nápad vyryl kapesním nožem na připlavené dřevo sebrané na pobřeží. V návrhu šla ruku v ruce forma
exteriérová i interiérová. Hlavní myšlenkou návrhu je slovo ryba a pojem loď, který svým symbolem reprezentuje komunitu poutníků směřujících k totožnému cíli. Interiér kaple je inspirován biblickou povídkou o Jonášovi a velrybě.
Při návrhu kaple byl pro architekty výzvou skalnatý kopcovitý terén porostlý piniemi. U vítězného návrhu je kaple umístěna na vrcholu kopce a je orientována striktně východo-západně.
Z exteriéru kapli pokrývají měděné pláty. Z interiéru je kaple dřevěná, z piniových plátů, Do kaple se vstupuje přes vstupní chodbu. Vstupní ulička je ohraničena dvěma dřevěnými boxy. V těch je umístěno zázemí pro hosty, kanceláře a schodiště vedoucí na chór.
Architekt ve svém návrhu potlačil i motiv oltáře – kříže. Místo toho vytvořil tichý interiér pro rozdílné osobnosti nabízející prostor pro modlitbu a sebereflexi.
Klienty kaple bylo několik rozdílných náboženství např. luteráni, katolíci, ortodoxní katolíci apod. Kaple získala i dotaci na výstavbu od ministerstva kultury. Kaple je prvotně ekumenickou kaplí poskytující zázemí místní klinice pro pacienty s rakovinou a jejich příbuzné.
Zdroj: Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Vložil: Petr Šmídek, 07.11.07
Návštěvnost: 57782 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.