Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Pracovní úřad

Autor: Walter Gropius
Adresa: August-Bebel-Platz, Desava, Německo | mapa
Realizace: 1928 - 05.1929 Soutěž: 1927

Budova úřadu práce v Desavě byla sociálně-demokratickým výdobytkem tehdejší Výmarské republiky. V roce 1927 byl schválen „zákon na zprostředkování práce a pojištění pro případ nezaměstnanosti“. Byl tak zapotřebí nový druh staveb starající se o lidi, kteří hledali práci. V roce 1927 vyhrál ředitel Bauhausu Walter Gropius vyzvanou architektonickou soutěž (ještě se jí účastnili Hugo Häring a Bruno Taut - pozn.překl.). Se svým ateliérem pak zrealizoval pracovní úřad v Desavě podle těch nejmodernějších architektonických, technických a funkčních aspektů.
Přes všechno osočování a návrhy ke zbourání za dob nacismu zůstal pracovní úřad se spoustou původních vybavení zachován do dneška.
Za podpory spolkové země Sasko-Anhaltsko, spolkové republiky Německo, městem Desava a společnosti Lotto-Toto GmbH Sachsen Anhalt byla budova v letech 2000-03 pod památkovým dohledem zrekonstruována. Dnes budova opět slouží veřejnému účelu jako pořádkový a dopravní úřad města Desavy.
Tvar a rozvržení budovy vychází ze zcela jasného funkční konceptu Uchazeči o práci byli rozděleni podle pohlaví a povolání do šesti vchodů vedoucích dovnitř úřadu. Čekárny, poradní místnosti a sociální pokladna byly řazeny tak, aby byl možný bezkolizní a co nejplynulejší provoz veřejnosti.
Jako stavební konstrukce byl použit moderní ocelový skelet, který byl vyzděn žlutými ostře pálenými cihlami. Pro přirozené osvětlení vnitřních prostorů a haly byla využita shedové střecha a horizontální světelný strop z prizmatických skel. Pro všechny vnitřní prostory byl zvlášť vytvořen barevný koncept (nejen výmalba, ale také vybavení nábytkem a návrhy osvětlovacích těles pocházelo z dílen Bauhausu - pozn.překl.).
Pokud to bylo jen možné, byly při rekonstrukci obnoveny do své původní podoby také venkovní plochy. Přijezdová rampa s ochranným přístřeškem jsou naproti tomu novostavby, které vznikly pro potřeby dopravního podniku. Dřevěná okna na vnější stěně (původně byla osazena pásová okna s rámy z ocelových profilů - pozn.překl.) stejně jako pozdější přístřešek na kola z roku 1936 byl ponechán jednak z funkčních důvodů, ale také jako doklad stop zanechaných na stavbě v průběhu dějin.

Návštěvy a prohlídky s průvodcem
Během úředních hodin lze kruhovou stavbu kdykoliv navštívit. Komentované prohlídky budovy jsou nabízeny nadací Bauhas, Gropiusallee 38, 06846 Dessau. Telefon: 034-6508251
informační panel před úřadem
Autor: Petr Šmídek, 11.10.09
Návštěvnost: 35195 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.