Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mateřská škola Schukowitzgasse

Autor: Georg W. Reinberg
Adresa: Schukowitzgasse 87, Vídeň, Rakousko | mapa
Náklady: 1 937 752 Euro Projekt: 2003-05
Realizace: 2005-06 Soutěž: 2003
Užitná plocha: 1180 m² Plocha pozemku: 4293 m²
Obestavěný prostor: 6227 m³

Urbanistické řešení
Stávající škola působí v rámci současné i předpokládané budoucí stavební struktury jako svébytné těleso s příznivým urbanistickým účinkem. Jelikož školka se školou typologicky souvisí, je její návrh pokračováním předchozí urbanistické koncepce. Atrium je ovšem v souladu s požadavkem energetických úspor nově interpretováno a výrazná uzavřenost školy byla v návrhu školky potlačena – volné prostory se otevírají na jih.
Předprostor školky je uzavřen – vzniklý dvůr využívají společně denní stacionář, školka, jesle a škola. Dvůr je přístupný nejen skrze stávající budovu, ale také pod markýzou tělocvičny (možný samostatný přístup k dennímu stacionáři). Kromě toho je dvůr přístupný po chodníku ze západní strany.

Prostorová koncepce
Proti možnosti dvoupodlažní stavby byla dána přednost variantě přízemní budovy, která lépe odpovídá řešení stávající školy a přináší funkční výhody a celkové zmenšení objemu (snížení stavebních nákladů). Všechny společné místnosti jsou plně otevřené k jihu a dosahují tak optimálního proslunění (nízké slunce v zimě, kratší doba proslunění v létě). Atrium s prosklenou střechou je přístupné ze všech ostatních prostor – je to střed dispozice a zároveň hlavní komunikační prostor. Lze jej propojit s víceúčelovým sálem a vytvořit tak prostor pro větší společenské akce. Prostory pro jednotlivé skupiny dětí (skupinové místnosti) navazují na šatnu, která prochází od atria k jižní fasádě a z které jsou přístupné sanitární místnosti. Ke skupinovým místnostem uzavřený prostor vedlejších činností je osvětlen střešním světlíkem a skrze atrium. Veškeré administrativní a vedlejší místnosti se nacházejí na severní straně a jsou osvětlené skrze na sever orientovaná okna.
Podlaha víceúčelového sálu (ten je stejně jako skupinové místnosti vyšší než ostatní prostory) je snížena. Sál je přístupný po rampě a z podobně zapuštěného prostoru v atriu. Tak je dosaženo prostorové rozmanitosti a kontrastu proti rozsáhlým okolním prostranstvím a ploché hmotě školy.

Architektura
Budova pokračuje v zástavbě území směrem k jihu. Je formována orientací svých hlavních prostor k jihu a konceptem ekologické, úsporné budovy: snahou bylo maximálně využít sílu slunečního záření a různou mírou osvětlení vytvořit prostory rozličných kvalit. Ve středu atria stojí zásobník teplé vody (3,8m³) – součást solárního zařízení . Je to jeden z prvků, které umožňují získávat zkušenosti se solárně koncipovanou stavbou. Také prosklená jižní fasáda viditelná ze Schukowitzgasse ukazuje dobře vztah projektu k životnímu prostředí, slunci a přírodě. Myšlenka energetické úspornosti není pro návrh omezením, ale přináší nové hodnoty (více světla, výhled, lepší klima, v zimě teplejší, v létě chladnější povrch stěn). Architektura se tímto způsobem stává komunikačním prostředkem a didaktickým nástrojem na budoucnost orientovaného pojetí světa. V zásadě by mohla být koncepce modelové úsporné mateřské školy rozšířena i na stávající školu: zateplením pláště budovy, zasklením atrií (pohyblivým, s možností otevření v létě) a instalací potřebných vzduchotechnických zařízení.

Energetická koncepce
Kompaktní objem stavby, silná vrstva izolace (stěny 30 cm, střecha 30-47 cm) a rekuperační větrací zařízení snižují tepelné ztráty na minimum.
Prosklená jižní fasáda využívá sluneční energii pasivním způsobem (142 m² prosklených ploch). Pasivní solární zisky jsou ukládány do hmoty budovy (betonové stěny bez obkladů). Kolísající teploty interiéru (vysoké vnitřní tepelné zisky během užívání, žádné tepelné zisky během chladných nočních hodin a víkendů atd.) mohou být díky tepelné setrvačnosti hmoty budovy snáze vyrovnávány. Při tom se zvyšuje vnitřní komfort (vnitřní povrchová teplota stěn). Už tak nízká spotřeba tepla tak může být z velké části pokryta kolektory na jižní fasádě (80m²). V létě chrání budovu před přehříváním vnější žaluzie. Při nebezpečí přehřátí se tyto žaluzie zavírají automaticky (lze přepnout na ruční ovládání). Podobně i světlík je opatřen vnější pohyblivou clonou. V létě je díky intenzivnímu nočnímu větrání ochlazována konstrukce budovy, která potom přes den působí jako chladič. Větrací zařízení s rekuperací zajišťuje lepší kvalitu vzduchu a díky nízké spotřebě tepla může být využíváno k vytápění (koncept pasivního domu). Veškeré rozvody (větrání, teplá voda, topení) jsou z důvodů snížení nákladů (zmenšení objemu stavby), údržby a z důvodu názornosti vedeny volně a viditelně. Zbytek tepelné spotřeby je pokryt plynovým kotlem. Dešťová voda je vedena do vsakovací jímky. Spotřeba teplé vody je nižší než 15 kWh/m² užitné plochy. Snadno dostupná podzemní voda by mohla být hospodárně využívána pro letní chlazení (s využitím registru větrací jednotky). Připojení bylo plánováno, studna ale nakonec nebyla vyhloubena. Úspory energie v porovnání s konvenčním projektem činí zhruba 90%.

Statistika
– 6 skupinových místností (jesle, školka, 4xdenní stacionář)
– 1 hala
– 1 polyfunkční prostorZdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 28.09.09
Návštěvnost: 64908 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.