Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Olympijský komplex

Autor: Fritz Auer, Günter Behnisch, Frei Otto, Carlo Weber
Adresa: Spiridon-Louis-Ring 21, Mnichov, Německo | mapa
Web: www.olympiapark-muenchen.de
Realizace: 1968 - 26.5.1972

Spolková republika Německo byla vybrána jako pořadatel 20. letních olympijských her. Za místo konání byl zvolen Mnichov, metropole Bavorska. Po 36 letech tak plál olympijský oheň opět v zemi, která zneužila olympiády k propagaci nejstrašnější ideologie na světě. Tohoto stínu si byli vědomi politici a především porota architektonické soutěže na řešení nového sportovního areálu. Chybělo však jen velmi málo a dnes mohly stát v Mnichově konvenční sportoviště, jejichž koncepty se víceméně blížily dobovému standardu. Zásluhou Egona Eiermanna, předsedy poroty, a mnoha hlasů vlivných politiků však pověření k realizaci získal pětačtyřicetiletý Günter Behnisch. Jeho projekt se stal symbolem transformačních procesů v Západním Německu v 60. letech 20. století.
Behnischův koncept stanových střešních konstrukcí, které přirozeně a nenásilně tmelily všechna sportoviště v jeden harmonický komplex, nebyl novátorský. Lanové konstrukce takového rozsahu totiž již v roce 1967 použil Behnischův kolega Rolf Gutbrod na Expu '67 v Montrealu. Za autora těchto konstrukcí však musíme 100% považovat německého konstruktéra a statika Freie Otta. Stanové konstrukce byly v tehdejší době konstruktérských výkonů v architektuře národním pokladem Německa.
Jako motto mnichovské olympiády byly zvoleny: "Olympijské hry v přírodním prostředí, s krátkými vazbami; festival múz a sportu". Aby tuto myšlenku pořadatelského výboru v čele s Willi Daumem Günter Behnisch uspokojil, spojil se s již zmiňovaným mistrem plochých konstrukcí - inženýrem Freiem Ottem, se zahradním architektem Güntherem Grzimekem a s grafickým designérem Otlem Aicherem. Olympijský komplex v Mnichově je tedy skutečnou týmovou prací.
Lokalita na periferii Mnichova nabízela velký potenciál. Behnischův tým přemodeloval haldy stavební suti, která sem byla po skončení války z nálety zdecimovaného Mnichova navážena, do podoby zelených kopců. Původní nezajímavý Nymphenburský kanál byl prohlouben a rozšířen do příjemné podoby menšího jezera. Celým parkem je protkána transparentní ocelovo-perspexová střecha, která zastřešuje sportoviště i navazující veřejné prostory. Areálu vévodí 290 metrů vysoká televizní věž. Prostředí vskutku šité na míru "pokojným a šťastným hrám", o nichž snili mnichovští radní.
Největší stavbou v areálu je Olympijský stadion. Stanová střecha zakrývá většinu jeho hlediště a chrání diváky před deštěm. Sofistikovaná nosná konstrukce budí i po 30 letech nebývalý obdiv. Její pozorování je požitkem, snad pro z přírody pocházející inspiraci Freie Otta. Tato kontroverzní nosná struktura nebyla již brzy spojována jen s Mnichovem, nýbrž s celým Západním Německem formujícím se do podoby moderního demokratického státu. Nezbývá než smeknout…
Autor: Jan Kratochvíl, 13.09.06
Návštěvnost: 65292 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.