Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Švýcarská kolej

Autor: Pierre Jeanneret, Le Corbusier
Adresa: 7, boulevard Jourdan, Cité Internationale Universitaire, Paříž, Francie | mapa
Web: www.fondationsuisse.fr
Investor: Rudolph Fueter, Swiss Universities Commitee
Realizace: 1929-33

Cité Internationale Universitaire (mezinárodní univerzitní městečko) vzniklo v roce 1921 na jižním okraji Paříže. Jeho hlavním úkolem bylo poskytnout zahraničním studentům odpovídající zázemí a ubytování. V areálu postupem času vznikaly pro různé národy jednotlivé pavilony. Návrhem švýcarské koleje byl na konci dvacátých let pověřen Le Corbusier, který zakázku zprvu odmítal. Po zážitku ze soutěže na sídlo Spojených národů do Ženevy v roce 1927, kdy jeho nejlepší návrh porota nenechala vyhrát, protože místo předepsanou čínskou tuší byl projekt narýsován tiskařskou černí, měl se švýcarskými úřady trpké zkušenosti. Po naléhání univerzit se však tento švýcarský rodák pustil do projektu, při němž si i přes značné konstrukční obtíže vystačil jen s polovinou rozpočtu.
Le Corbusier měl tou dobou za sebou několik funkcionalistických rodinných domů. Přibližně ve stejné době jako švýcarská kolej začínala vznikat také slavná vila Savoye v Poissy. V obou těchto projektech se naplno uplatilo 'Pět bodů moderní architektury': kolej usadil na šestici mohutných sloupů a uvolnil tak celé přízemí, na plochou střechu umístil sluneční lázně, jižní fasáda s pásovými okny je pouze zavěšená a netvoří konstrukční součást skeletového domu.
Švýcarskou kolej tvoří 45 studentských pokojů s hygienickým zázemím na patře, ředitelský apartmán, sluneční terasa na střeše a byt domovníka v přízemí, kde jsou také umístěny veškeré společenské místnosti.
V roce 1948 byl na stěnu ve společenské místnosti namalován abstraktní obraz od Le Corbusiera. Již v 50. letech minulého století prošla stavba první rekonstrukcí, kdy byla zateplena fasáda, na okna přidány venkovní rolety a interiér vymalován živými barvami.
Autor: Petr Šmídek, 14.02.09
Návštěvnost: 38721 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.