Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Ütliberg

Autor: AFGH | Andreas Fuhrimann, Gabrielle Hächler
Adresa: Sädlenweg 16, Ütliberg, Curych, Švýcarsko | mapa
Investor: A.Fuhrimann, G.Hächler, P.Rist, B.Roth
Náklady: 1 350 000 Euro Projekt: 2002-03
Realizace: 2003-04 Užitná plocha: 1035 m²

Bytový dům na úpatí kopce Ütliberg má zajistit cenově dostupný, ale kvalitní prostor k bydlení pro čtyři různě velké rodiny. Přitom každá z nich má možnost využívat jak zelenou plochu na jižní straně (3000m²), tak i severního výhledu na město. Tomu byla přizpůsobena nekonvenční vnitřní organizace budovy. Každý z bytů disponuje vlastním schodištěm, integrovaným ve dvoupodlažním vstupním prostoru. V zásadě jsou dva dvougenerační a dva terasové byty rozloženy tak, aby mohla být plně využita kvalita budovy orientované na všechny čtyři světové strany. Zvoleny byly běžné nešlechtěné stavební materiály jako beton, dřevo a pozinkovaná ocel, použité ve vzájemném souladu, ale zároveň i v dynamickém vztahu. Precizní vestavba barevných kuchyní se zrcadlícími skleněnými dvířky a velkoplošná barevná obložení stěn v sanitárních buňkách kontrastují s hrubým betonem a organickým vzorem dřeva. Sklepní patro, vertikální věžová schodiště a příčky mezi bytovými jednotkami jsou vyhotoveny z pohledového betonu. Tím jsou splněny požární a akustické požadavky pro konstrukce z dřevěných prvků. Betonové jádro tvoří „kostru“ vlastního dřevěného domu, který svou organickou měkkostí převyšuje hrubost betonu. Stropy a stěny se skládají z prefabrikovaných izolovaných elementů ze smrkového dřeva. Stěny interiérových ploch jsou z dřevotřískových desek, stropy z třívrstvých dřevěných panelů. Většina vnitřních konstrukcí zůstává přiznaná. Díky lehce polygonální geometrii má dřevěná stavba charakter nábytku od Schreinera. Výrazným znakem fasády z pozinkovaných plechů je diferencované řešení okenních otvorů na severní a jižní straně.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 18.06.07
Návštěvnost: 64248 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pomoc Martin 30.06.07 22:50
Re: Pomoc tomasgunis 02.07.07 10:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.