Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytovky na Genterstrasse

Autor: Otto Steidle
Adresa: Genterstrasse 13, Mnichov, Německo | mapa
Realizace: 1969-72

Tři skupinky domů mnichovského architekta Otto Steidleho byly dokončeny v roce 1977. Od té doby se zeleň z blízkého parku (Englische Garten - obří zahrada v těsné blízkosti historického středu města) zakusuje stále více do obytného komplexu. Traduje se heslo: co architekt pokazí, to zeleň skryje. Zde se mísí tenké prefabrikované sloupy s kmeny stromů, barevné fasádní desky s olistěnými plochami. Zeleň umocňuje prožitek z místa. Stavba léty díky obyvatelům zraje nebo upadá¹).
Není na škodu vzepřít se doleželovskému trendu navštěvovat staveniště nebo domy z posledních čísel zahraničních časopisů. Bytovky na Genterstrasse, podobně jako obytný okrsek Pilotengasse, po deseti a více letech působí lidštěji, než jak se tvářily ze stránek časopisů ve své době.
Od prvních skic měla obytná struktura působit nedokončeně, flexibilně, rozšířitelně. Vznikla tak idea boxů s lehkou hliníkovou fasádou navěšených na nosné sloupy. Až na suterén a dvanáctimetrové ztužující jádro bylo použito prefabrikátů. Jako každý experiment má i tato stavba svoje mouchy, ale fakt, že zde bydlí samotný autor i jeho vlastní kancelář, vystihuje výjimečné postavení v životě Otto Steidleho i prefabrikovaných staveb na Západě.

¹) "What people make of my buildings is outside my control." Kenzo Tange
Autor: Petr Šmídek, 05.08.09
Návštěvnost: 50254 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Je to super... Pavel Pszczolka 15.08.06 19:30
To ano Petr Šmídek 15.08.06 19:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.