Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Průtokový kanál ústavu vodního stavitelství, Tiergarten

Autor: Ludwig Leo
Adresa: Müller-Breslau-Straße, Berlín, Německo | mapa
Web: www.tu-berlin.de/vws
Realizace: 1975-76

V minulém týdnu oslavily Hvězdné války třicetileté výročí. Část generace německých architektů však George Lucase o několik let předběhla. Přestože tvořila v duchu “funkcionalismu“, působí její výsledky jako z jiné planety. Nejznámější stavbou této etapy je průtokový kanál Ludwiga Leo, který jako by přímo vypadl z Lucasovy filmové ságy. Leo postavil cirkulační kanál na výšku a s manýrou pop-artových umělců z něj vytvořil technicko-urbanistický symbol. Dieter Hoffmann-Axthelm označil Ludwiga Leo za “bezpodmíněčného funkcionalistu své doby“. Leo neustále rozbíral stavební zadání nebo soutěžní podmínky, zadané úkoly případně korigoval a změnil, a potom obalil funkční schéma do přesvědčivého výrazově silného trojrozměrného obrazu. To z něj a jeho několika málo realizací dělá poměrně jedinečný případ, který je v architektonicky přísném berlínském ovzduší o to významnější.
Průtokový kanál ústavu vodního stavitelství berlínské Technické univerzity leží ve čtvrti Tiergarten přímo na ostrově obtékaným Landwehrkanal (překl.- obranný zemský kanál). Podobně jako u spolkového vzdělávacího a výzkumného ústavu DLRG (překl.- Německý spolek na záchranu života) vycházel Ludwig Leo také zde z funkčního zadání, z něhož se následně vyvinula architektonická podoba stavby. Cirkulační roura k proudovým zkouškám není, jak je tomu u staveb tohoto druhu obvyklé, horizontálně, ale pozoruhodným způsobem je umístěna svisle. V cirkulační rouře se nachází turbína, která přivádí vodní proud nahoru do budovy laboratoře, kde se provádí proudová měření a pokusy. Příznačné pro tuto stavbu je zviditelnění technických detailů a extrémní barevné odlišení obou funkčních částí: mohutná roura, která je vidět mezi sloupy jak vede vede nahoru do obdélníkové formy, je natřena výrazně narůžovo, krabicovitá budova laboratoře vyzařuje sytou modř a barevný kontrast podtrhuje zeleně natřený komín. Modrým plechem obalenou fasádu laboratoře rozčleňují úzké černě orámované okenní pásy. Dalším zdůrazněním technické povahy stavby jsou odhalené nýty.
Autor: Petr Šmídek, 29.05.07
Návštěvnost: 48589 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.