Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obytný dům na Herrnstrasse

Autor: Herzog & de Meuron | Jacques Herzog, Pierre de Meuron
Adresa: Herrnstrasse 42-44, Mnichov, Německo | mapa
Realizace: 1996-2000

Komerční a obytná budova na Herrnstrasse vystřídala původní hotel na okraji historického jádra Mnichova v kontextu staveb z dvacátého století. Zachován zůstal jen drobný šedý domek se sedlovou střechou, kterou postihla jen drobná úprava interiéru a tři zahrady. Velká pětipodlažní prosklená hmota od podlahy ke stropu, kde život vně i uvnitř oddělují antracitově hnědé okenné rámy a textilní membrány vedené v zakřivených bronzových lištách. Podobný princip byl méně úspěšně převzat i na nové kancelářské budově Roche Laboratoiries v Basileji. Dřevěný box na střeše stojí konstrukčně i materiálově osamostatněný od zbytku budovy. Velké posuvné dubové dveře a výplňové modřínové panely jsou opakem otevřených spodních pěti pater.
Jako u každé stavby z dílny H&deM na vás čekájí vtipné detaily a radost z navrhování. Některé se stávají pro dům z dálky charakteristické, jiné zůstávají skryty jen pro oči nájemníků. Téma elegantních celoskleněných boxů zakrytých rozličnými žaluziemi (Basilej, Pařiž, Mnichov, ...), které mění obraz domu v průběhu času, působí nejsilněji v kontrastu s konzervativním okolím. Domy přes svoji revolučnost zapadají. Pokud se však stane, že se podobná myšlenka opakuje, bude síla s přibývající počtem podobných budov v okolí ubývat, až se stane monotónní fraškou. Měla by se stanovit norma, kolik jich každý městský celek unese.
Autor: Petr Šmídek, 05.11.07
Návštěvnost: 53622 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.