Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Le Musée des Arts Contemporains (MAC’s)

Autor: Pierre Hebbelinck
Adresa: Rue Sainte-Louise 82, Grand-Hornu, Hornu, Belgie | mapa
Web: www.mac-s.be
Realizace: 2002

Grand-Hornu je komplex ve francouzsky hovořící části Belgie, kde se dříve dolovalo uhlí. ... Při rekonstrukci areálu se uplatnila tradiční rozvaha a nové zásahy se ve stávající budově ztrácejí, zůstaly “diskrétní“ a nenarušují tichost forem, které se staly jejím vlastním hřbitovem. Hebbelinck odmítl být surově expresionistický. Vynalézavým a citlivým jazykem vdechl místu nový život a vnesl do něj silný architektonický výraz. Jeho pátrání po precizních a smělých detailech se zračí v nakloněných stěnách podporovaných kovovými konstrukcemi podobnými rukám mladého člověka vynášejícího staré a vratké části. Architektova gesta jsou jednoznačná, přesná a ponechávají jen velmi málo místa ke konstrukčním omylům. Každá nepřesnost a nedostatek je okamžitě zřejmá a promlouvá ke starému. Účinek tohoto projektu leží v jeho smělém výrazu, silných gestech a jemné rovnováze. ... Hebbelinck lehce podkopává autoritu neklasicistických staveb 19. století a jejich úhledně plánovanou a uklidňující souměrností, autoritářskou scenérií vytvořenou k tomu, aby reprezentovala pracující, ale zároveň je také kontrolovala. Stavba zdůrazňovala nový řád prostorového uspořádání a nových vzorců chování. Při pohybu v nově rozšířené budově, je tak udržována proměnlivá vzdálenost od stávajících částí. ... Komplex již není místem pro monumentalitu nebo autoritářství. Architektura by neměla vzbuzovat hrůzu nebo obavy. Místnosti a venkovní prostory jsou prozkoumávány se zvědavostí a s ustavičným pocitem objevování. Vztah mezi novým a stávajícím je zde jako odvíjení příběhu nebo odhalování nuancí jazyka, zušlechťujícího každou část místa. Původní místa a nová architektura jsou mezi sebou společně provázány, někdy se odhalují skrz nadměrné otvory, přibližují a oddalují pryč jako při rozhovoru mezi dvěma lidmi vyprávějícími si navzájem o své minulosti a budoucím životě. Každý pohyb doprovází svěží světlo, nové možnosti, strategie možného, tvořená postupným rytmem prostor. Rozšiřuje podíl v rozdílnosti a otázkách. Je váhavě připraven a čeká na to, aby mohl byl předefinován. Takový je návrh instituce pokoušející se vytvářet kulturu a regenerovat smysl věcí.
Maurizio Cohen: Confronto col passato, Domus 853, 2002
Autor: Petr Šmídek, 17.04.10
Návštěvnost: 52430 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.