Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Theatre Agora

Autor: UNStudio
Adresa: Agoraweg 2, Lelystad, Nizozemí
Web: www.agora-lelystad.nl
Projekt: 2002-04 Realizace: 2004-07
Užitná plocha: 7000 m²

Budova divadla a kongresového centra v holandském Lelystadu byla veřejnosti zpřístupněna 10. března 2007. Lelystad leží nedaleko Amsterodamu na polderu Flevoland, který vyrostl na hladině moře Ijsselmeer. Tato tří až pětipodlažní stavba nabízí na ploše 7000 m² dva divadelní sály, víceúčelovou halu, restauraci a bar. Vnější tvar výrazově silné stavby je seskládán z trojúhelníkových ploch. Fasetový obal z perforovaného oranžově zbarveného plechu má podle architektů z UN Studia vytvářet moaré nebo efekt podobný kaleidoskopu. Vnitřní prostory mezi sebou propojuje obří růžově natřené schodiště. Foyer divadla je osvětlen výtvarně tvarovaným střešním světlíkem.Zářivý návrh UN Studia na nové divadlo v Lelystadu
Nové divadlo je součástí územního plánu městského centra v Lelystadu navrženého architektonickou kanceláří West 8. Divadlo hraje v tomto městském prostředí důležitou roli jak ve dne, tak i během večera. Seskupení kulturních a společenských aktivit v této čtvrti Lelystadu dává jasný kulturní ráz. V tomto kontextu vytváří divadlo důležitý orientační bod s rozhodným architektonickým výrazem. Při chůzi z hlavní stanice pak z diagonálního směru vytváří věž divadla překvapivý akcent. V noci je stavba osvětlena a z okolí tak snadno patrná. Ve dne divadlo svým tvarem připomíná obří sochu. Velká kavárna je otevřena i během dne a slouží tak oživení náměstí. Svislý foyer se proplétá celou budovou a propojuje mezi sebou jednotlivé sály a kongresové místnosti na různých podlažích. Typologie divadel je v průběhu let stále více komplexní. UN Studio se snažilo přivést komplikovanost multifunkčního divadla nazpět do flexibilního, transparentního a inteligentního návrhu. Čistě a otevřeně uspořádaný návrh bude Lelystadu sloužit jako kulturní ikona. UN Studio už pracovalo na různých projektech, kde divadelní umění a nová média hrála důležitou stránku programu. Interakce mezi různými uměleckými disciplínami by měla být integrována už v návrhové fázi  projektu. Kvalifikace UN Studia spočívá v analytickém přístupu k těmto požadavkům.
World Architecture News

Literatura
 
900 Kč

Autor: Petr Šmídek, 04.04.07
Návštěvnost: 74912 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Viktor Vlach 05.04.07 09:49
Je to pěkné Asmodeus 05.04.07 15:20
trochu mě to připomíná liberecký tesko...tesko je lepší veisser 05.04.07 18:23
co to je? jan.vlcek 07.04.07 11:54
galerie wenca 10.04.07 10:45
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.