Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Soutěž na domy s nejmenšími byty na Břevnově

Autor: Josef Chochol, Richard Ferdinand Podzemný
Adresa: Boleslavova, Břevnov, Praha, Česká republika
Realizace: 1936 Soutěž: 1936

Ideová soutěž na náčrtky nájemních domů s malými byty obce Pražské v Praze-Břevnově na staveništích skupin X a XI.
V souhlase se zákonem ze dne 26. III. 1936 č. 65 a vládním nařízením ze de 1. IV. 136 č. 80 byly navrženy dva typy bytů, a to: jeden s obytnou místností do 24 m² a příslušenstvím, druhý  jednou obytnou a jednou ložní prostorou do 34  m² a příslušenstvím; kuchyňský kout nepočítá se do podlahové obytné plochy. Bytové jednotky jsou vytápěny lokálně s ohledem na pravděpodobné potíže s organisací úhrady na vytápění ústřední. Kuchyňské kouty souvisejí prostorově s obytnými prostorami denními, jsouce odděleny toliko kuchyňskou skříní; podobně i ložní prostory jsou odděleny od denních jen částečně přepážkami do výše 190 cm sahajícími bez dveří. Společná vzduchová prostora vytápí se z jednoho tepelného zdroje. Zásobník potravin jest umístěn v parapetech oken, položených k východu.
Situování budov od severu k jihu bylo použito k návrhu disposice, zaručující vydatné osvětlení z východu i západu, vydatné příčné provětrávání všech obytných místností s příslušenstvím, jakož i hygienicky žádoucí přístup světla a vzduchu k plochám všech obvodových průčelí.
Dvojí možnost vstupu do skupin obytných domů, a to jak z dálkové komunikace na severu, tak i z veřejného prostranství na jihu, byla zhodnocena navržením průchodných korridorů v podélné ose spojených obytných projektů. Dvouramenná, jednosměrná schodiště slouží třem nebo i čtyřem bytům v jednom podlaží a jsou osvětlena a provětrávána čelnými okny. V nízkých křídlech nad malými provozovnami jsou navrženy malé byty, které náleží nájemcům provozoven v přízemí; tento praktický typ malobytový jest velmi ceněn a vyhledáván. Od použití pavlačí bylo zásadně upuštěno.
Pro každou řadu domů navrženy lokální prádelny se sušárnami a žehlírnami.
Nosná konstrukce volena ve formě skeletu z armovaného betou, obvodové zdivo doporučuje se z lehkých křemelinových tvárnic, nebo dutých cihel pálených; příčky z dutých tvárnic pálených.
Počet bytů ve všech domech činí 336.
Autor: Jakub Potůček, 27.01.07
Návštěvnost: 42353 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.