Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Projekt Osvobozeného divadla

Autor: Josef Chochol
Adresa: Praha, Česká republika
Projekt: 1927 Realizace: 1927

O universálním jevišti
Skicy nového divadla od architekta Chochola, k nimž připojuji těchto několik slov, třeba jen ve skrovné míře jsem spolupracoval na koncepci, ukazují k novým snahám o zaktulisování divadelního prostoru Osvobozeného divadla.
Nové perspektivy Osvobozeného divadla jsou velmi úzce spjaty se stavbou divadla a instalací jeviště, nové divadelně-materiálové problémy znovu diskutované, odhalují jednostrannost stávajících divadelích budov, jejichž renaissanční standart není než dočasným standartem. Nevyhovuje potřebám nového života, nové vnímavosti, nového umění.
V zásadě nejde ani o jednostranně otevřené, ani o centrální jeviště, nýbrž o jeviště, které by dalo nekonečný počet možností, o jeviště univerální. Počíná se uvažovati důsledněji o jevišti jako prostoru, a počíná se chápati, že jeviště, otevřené do jedné strany nemůže svého prostoru využíti jinak než basreliéfně, dvojdimensionálně, že toto divadlo mohlo býti jevištěm jevištního ilusionismu, ale že nemůže býti jediným správným výrazovým způsobem pro každou hru. Počíná se uvažovati o centrální scéně, využívající celéhoo jeviště, otevřené do všech stran a nutící herce do jasné prostorové hry. Toto jeviště nevyužívá už jen podlahy, ale celého jevištního prostoru, užívá ke své hře prostorového sloupu nad jevištěm, po případě i nad hledištěm.
Estetická satisfakce nad stavbou divadelní budovy dostaví se ve chvíli, kdy budeme postaveni před projekt, myšlený dokonale ekonomicky. Kdy budeme postaveni před projekt, vyhovující stejně obcenstvu jako potřebě biomechanického herce, rozehráváajícího svůj osobitý prostor kolem sebe, a jako potřebě režisérově.
(pokusy o přestavbu scény datují se přibližně zcela náhodně práce reinhardtovy, nové ruské práce,...
Jiří Frejka
Autor: Jakub Potůček, 27.01.07
Návštěvnost: 31677 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.