Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nájemní dům

Autor: Vít Obrtel, Zdeněk Hölzel
Adresa: Žitná 23, Nové Město, Praha, Česká republika
Realizace: 1937-39

Technický popis novostavby obytného domu Ústřední jednoty hospodářských družstev v Praze II.

Situace. Stavební parcela na rohu Štěpánské a Žitné ulice má ostrý úhel, což pro disposiční a hlavně pohledové řešení je nevýhodné. Proto bylo na nároží ustoupeno za stavební čáru a ostrý úhel byl vyrovnán mírným obloukem, který přechází v kolmici, spuštěnou na stavební čáru Žitné ulice.
Disposice. Prostorným vestibulem přichází se ze Žitné ulice k trojramennému schodišti a dvěma výtahům, které spojují podzemí se 6. patrem. Výtahy jsou zařízeny na obousměrnou jízdu. Průjezd řešený z ulice Štěpánské slouží jednak dopravě paliva do uhelny, jednak dopravě zboží do obchodních skladišť pomocí krytého nákladního výtahu, umístěného ve dvoře. V přízemí jsou vyřešeny obchodní místnosti s příslušenstvím a byt správce domu, v 1. a 2. podzemí jsou situovány dvě strojní prádelny se sušárnami, kotelna se strojovnou a uhelnou, sklady obchodních místností, sklepy k bytům a protiletecký kryt. V patrech jsou řešeny byty 4, 3, 2 pokojové, dvě 2pokojové a 1 jednopokojová garsoniéra s kuchyňkami. V úrovni dvora je řešena místnostpro nádoby na smetí, do níž ústí vhoz, přístupný z krytých balkonů schodišťových podest.
Konstrukce nosná je systémem železobetonových rámů s převislými konsolami do ulic. Arkýř vystupuje před stavební čáru o 65 cm. Základy tvoří souvislé železobetonové pásy. Stropy jsou bedničkové, v podhledových deskách jsou uloženy topné hady systému „Crittall". Okenní parapety jsou z monierky 6 cm silné, která je pevně spojena s nosnou kostrou budovy i s betonovými parapetními deskami. Pak následuje 5 cm vzduchové mezery, pak zdivo 15 cm silné z dutých cihel. Jako výplňového zdiva bylo použito cihel značky ,,Dutopor". Veškeré příčky a stropy jsou zvukově odisolovány od nosné konstrukce. Vnější pilíře jsou tepelně odísolovány. Schodiště je železobetonové, nástupnice schodů jsou obloženy žulovými deskami, podstupnice a schodnice orlitovými plotnami. Zábradlí tvoří systém železných sloupků a rámů, vyplněných surovým sklem. Schodišťové průběžné okno má všechna křídla vyklápěcí (patent „Ippen").
Vít Obrtel
Autor: Jakub Potůček, 21.01.07
Návštěvnost: 40176 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Žitná 23 Vladislav Drahoš 12.05.07 11:31
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.