Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
OD Centrum

Autor: Vladimír Karfík
Adresa: Kobližná 24, Brno, Česká republika | mapa
Web: www.bata.cz
Realizace: 1930-31

První republika nebyla pro architekty zase až tak idylickým místem, jak by se nám dnes mohlo zdát. I zde se ozývali hlasy proti odvážným funkcionalistickým počinům. Jako příklad přinášíme brojení levicově orientovaného časopisu Index proti výborně obsazené soutěži na tehdejší nejvyšší stavbu Evropy:

Baťův mrakodrap v Brně byl přijat příliš vlídně jako »velkorysý počin« čsl. hospodářského dobyvatele i stavebním úřadem města Brna. A přece bylo od počátku jasno každému, kdo má ponětí o moderních zásadách urbanistických a zná místo, kde se staví, jaký je to nesmysl. Vtěsnán mezi úzké uličky, z nichž jedna je jednou z hlavních dopravních tepen města, už dnes dopravou přeplněnou a nevyhovující, znamená vážné ohrožení dopravy. Představíme-li si, jak bude vypadati jeho okolí, až se vyhrnou z něho po práci sta a sna tisíce zaměstnanců, jaké potíže tu vzniknou dopravě, uvědomíme-li si dále, jak bude po stránce hygienické ohrožovati (zastíněním) okolí, vidíme celou urbanistickou nesmyslnost tohoto podniku. A tato urbanistická bota byla spáchána úplně bezdůvodně, neboť není žádných věcných důvodů, proč by právě v tomto místě měl státi dům tak obrovské výše, kdyžtě by byl obchodním potřebám firmy zcela postačil dům několikapatrový. Při celé věci šlo jedině o barnumskou reklamu firmy, která »si to může dovolit« stavěti mrakodrapy, ačkoliv je to vyložený urbanistický nesmysl, prohřešující se proti nejzákladnějším principům moderního urbanismu.
Baťova bota v Brně je nějak ohrožena. Povídá se, že stavba byla prozatím zastavena. Odborníci našli, že spodek není dosti únosný. Bota bude kratší.
časopis Index 1931, roč.3, čís.5, str.56
Autor: Petr Šmídek, 19.01.09
Návštěvnost: 35842 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.