Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obchodní dům Rodinger

Autor: Ludvík Hilgert
Adresa: Vsetín, Česká republika | mapa
Realizace: 1938

Úkolem bylo vyřešiti obchodní dům s řadou druhů textilního, módního zboží a konfekce. Obchodní a administrativní provoz byl požadován jen ve směru horizontálním; v 1. patře měl býti vyřešen byt pro stavebníka; při tom byl dám hlavní důraz a provoz v obchodě, byť na újmu bytové části.
Se zřetelem k velmi úzké parcele (13.85 m) bylo nutno využíti staveniště do hloubky (na 33.80 m) a posunouti bytové schodiště až na konec budovy pro zajištění plynulého obchodního provozu. Tím vznikl interiér s půdorysem protáhlého obdélníku s vestavěnými kancelářemi, schodištěm a příslušenstvím v zadní části místnosti. Levá stěna je zastavěna řadou regálů 195 cm vys. (pro lepší manipulaci) a oddělena galerii s regály stejné výšky (pro zboží méně hledané a zásoby). Souvislý pult po celé délce lépe vyhovuje systému provozu, jakož i mentalitě venkovského zákaznictva. Na pravé straně je oddělení pro koberce, linoleum, dále pro klobouky, deštníky, oddělení konfekce se zkoušecím boxem a v užší části trikotové zboží. Vchod do obchodu je zasunut s využitím pasáže pro výkladce. První patro obsahuje byt o sedmi pokojích s příslušenstvím a podkroví 2 pokoje s půdou.
Konstrukci budovy tvoří železobetonový skelet s výplňovým zdivem z voštinových cihel s vložkami tepelně isolujícími. Průčelí do náměstí je obloženo mrazuvzdornými keramickými obkladačkami „Rakodur“ - pásky, svisle kladenými. Firma jest z plastických kovových písmen s povrchem „Zetalu“ s neonovými trubicemi. Umístěna je na železném vyhnutém pásu, rovněž se zetalovým krytem, má půdorys nestejnoramenného trojúhelníka se zaobleným vrcholem (aby ji bylo snadno viděti s úzkého chodníku). Nad 1. patrem je firma kryta železobetonovou deskou stejného půdorysného tvaru. Okna jsou dřevěná, zdvojená s ventilačními klapkami „Rex“. Vrchní osvětlení obchodní místnosti je provedeno ze skleněných vlýsek se spodním podhledem z prismatického skla.
Podlahy jsou většinou vlýskové, zčásti gumové, dlažby šamotové, schody betonové s gumovým povrchem.
Ludvík Hilgert
Autor: Jakub Potůček, 15.01.14
Návštěvnost: 36435 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.