Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Domy pro chudé pražské obce v Praze

Autor: František Maria Černý
Spoluautor: Kamil Ossendorf
Adresa: U městských domů 5-13, Holešovice, Praha, Česká republika
Realizace: 1936-39 Soutěž: 1936

Obytné domy obce pražské v Praze VII - Holešovicích jsou postaveny na pozemku bývalé plynárny a byly vybudovány v rámci akce ,,2.000 levných bytů". Byty jsou sestaveny v bloku do dvou stavebních skupin v řadě. Jedna řada (skupina) o délce 100.30 m a při hloubce zastavění 10.65 m obsahuje vždy pět domů, každý s 24 byty, celkem tedy obě řady obsahují 240 bytů. Podlahová plocha jednoho obyt­ného typu má 24 m² + 10 m², t. j. celkem 34 m², takže vyho­vují předpisům platného zákona o stavebním ruchu pro udělení státní peněžní podpory. Plocha 24 m² je rozdělena na obytnou část s kuchyňským koutem a plocha 10 m² je vyhrazena ložnici neb dětem. Každý byt, s výjimkou přízemí, má svůj balkon; tím jeho hodnota značně stoupla. Na bal­konovém zábradlí jsou upevněny košíky pro umístění květin. Je zajímavé, že od prvních dnů nastěhování nastal na bal­konech čilý život dětí i dospělých a že se ve značné míře objevily v květináčích ozdobné květiny. Balkony jako sta­vební element přinesly do uličních i dvorních průčelí žádoucí hru světla a stínu; tím značně přispěly k oživení celkového architektonického účinu obou skupin. Značnou měrou k oživení přispívá též barevnost omítek a nátěrů. Střed bloku je upraven sadově. Uprostřed je umístěno pískoviště a brouzdaliště pro děti, společné pro obě skupiny domů. Domy jsou odděleny od chodníků pásem zahrádek. Nosná konstrukce je ze železobetonového skeletu, vyplně­ného tvárnicemi ze spalovny obce pražské. Střecha je iso­lována thermobetonem. Podlahy všech obytných místností jsou xylolitové, ostatní z terazzové dlažby. Prádelny jsou umístěny v suterénu a vybaveny odstředivkou na ždímání, namáčecí kádí a kameninovými neckami, Sušárny jsou vždy společné pro dvě prádelny. Při půdorysné koncepci bylo dbáno o to, aby v instalacích a příslušenství byla získána co možná největší stavební a provozní ekonomie. To bylo zejména u  instalací kanalisací, vodovodu a komínových těles. V každém podlaží jsou umístěny elektroměry všech bytů ve společné skříni, přístupné pro odečítání spotřeby z podesty schodiště. Ze snahy o dobrý byt byla rozdě­lena nosná konstrukce pilířů tak, aby rohy nevyčnívaly do obytných prostorů, takže plochy stěn jsou skladné pro rozestavění nábytku. Rovněž i spuštěné stropy odstranily různé tak časté vyčnívání průvlaků a trámků konstrukcí v stavbách, pořizovaných i značným nákladem. Celkové vy­bavení technické je a musilo býti udrženo v přiměřeném poměru k stavebnímu nákladu, vzhledem k účelu stavby. Z celkového stavebního nákladu připadá na 1 m³ obesta­věného prostoru K 150.—.

Zdroj: Architektura I, 1939, s. 263-264.
Vložil: Jakub Potůček, 10.01.07
Návštěvnost: 35350 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.