Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Labutí

Autor: Roman Koucký architektonická kancelář
Adresa: Labutí, Šternberk, Česká republika | mapa
Realizace: 2003

Ulice Labutí ve Šternberku je obyčejná a nepříliš dlouhá. Jedinou zajímavostí je skutečnost, že zde sídlí autoškola, kde jsem dělal řidičák. Ulice začíná u řeky, kde stojí městské divadlo. Směrem na západ z ulice kvalita města pozvolna vyprchává a v jejím závěru se až donedávna nacházel nevábný výrobně-skladový areál snad stavebního dvora. Poněvadž se jedná o jedno z exponovaných míst, kudy denně prochází spousta obyvatel do a z centra města, rozhodla se šternberská radnice zregenerovat toto území a učinit jej atraktivním. Prvním krokem je realizace bytového domu, jehož autorem je zpracovatel územního plánu města - architekt Roman Koucký z Prahy.
Dům je to smělý a ve Šternberku jedinečný. Ve městě se snad po revoluci nepostavil jediný kvalitní dům, vše v duchu provinční upachtěné architektury, vzhledem ke kvalitám centra se investuje především do rekonstrukcí a zvelebení stávající stavební struktury. Tak konečně je o čem se bavit!
Dům není zrealizován podle úvodní studie. Zamýšlená barevná labutí mozaika zůstala jen v zateplovacím reliéfu, chybí markýzy nad okny, kosmické interiéry ustoupily konvenčnějším řešením. Proklamovaná atmosféra vizualizací interiéru dostala reálný rozměr, modelky se v domě nevyskytují, překvapivě zde potkáte obyčejné lidi. Osobně si myslím, že dům přináší více pozitivního než negativního. Nádherný výhled na historické centrum pod úpatím Jeseníků jistě bude těšit obyvatele z nejvyšších mezonetů po celý život, otázkou je kvalita bydlení v nejnižším suterénním podlaží, ale v současné atmosféře hladu po nových bytech jsou lidé vděční za každý nový pokoj. Při návštěvě mne poněkud zarazilo řešení schodiště, které jistě přinese obyvatelům řadu komických situací a úklid stíráním se patrně na jeho výrazu projeví.
Na domě nechybí několik svěžích detailů - skleněná zábradlí, oplocení, tabule masivního plechu, zkrátka důkaz přítomnosti architekta. Dispozice jsou netradiční, koupelny však byly zkolaudovány.
Nezbývá než těšit se na plánovanou regeneraci navazujícího prostranství, z kterého se architektura nového bytového domu ještě více uplatní a na mapě Šternberka jistojistě vznikne pro obyvatele příjemné místo. Jan Kratochvíl | 12.03

Autorská zpráva:

Labutí dům je postaven v prodloužení Labutí ulice severním smě- rem. Základní objem a proporce domu vychází z okolí. Hloubka domu je přibližně 15m. Délka domu je osově 3×11,2m=34m. Výška vychází z hladiny okolní zástavby a odpovídá principu tří nadzemních podlaží a jednoho ustoupeného (místo střechy). Štít do ulice pokrývá reliéf Lédy s labutí Leonarda da Vinciho.
Činžovní domy mívaly svá domovní znamení, svá jména a charakteristické identifikační prvky. Labutí dům v Labutí ulici by měl být charakteristický jemnou hravostí fasád dělenou štíhlými vysokými spárami schodišť a obrazovým štítem.
Celý dům je rozdělen na tři prakticky shodné celky, kde v ose každého je štíhlá vysoká schodišťová hala, oddělená od venkovního prostoru jen vysokými pásem skleněných stěn. Skleněné vertikály člení dlouhou fasádu na menší úseky a zároveň umožní, díky schodištím bez podstupnic, průhled celým domem. Zevnitř se v noci interiér schodišťové spáry ve skleněných stěnách zrcadlí a dává tak pocit nekonečnosti a otevřenosti tohoto prostoru.
Plné plochy fasád mezi svislými liniemi prosklení schodišť jsou členěny rastrem nepravidelných oken. Různě široké ale stejně vysoké svislé pásy okenních křídel jsou posouvány kolmo k vodorovné ose vždy tak, že jsou buď oknem s parapetem, nebo oknem francouzským. V částech oken která mají zvýšená nadpraží, jsou barevné výklopné markýzky k částečnému zastínění vnitřních prostor. Šikmé barevné plochy pláten doplňují komposici fasády. Různé skladby a tvary oken do jednotlivých bytů umožňují i různé řešení interiérů a mohou odrážet jejich individualitu.
Halou prochází dlouhá stoupající linie přímých schodů přerušovaná jen mezipodestami s přímými vstupy do jednotlivých bytů. Mezipodesty jsou opticky rozšířeny o prostory malých nik okolo vstupních dveří, ve kterých mohou být například police na boty, květiny a podobně, niky jsou výrazně osvětleny a pozorňují tak na vstupy do jednotlivých bytů. Ve spodní části schodiště jsou ve stěně zapuštěné dopisní schránky a tabule na vzkazy a různá upozornění pro nájemníky i návštěvy. Vnitřní schodiště prochází skleněnou fasádou až na chodník. Vstupní schodiště (rampy) překračují podélný anglický dvorek.
Většina bytů je přístupná těmito dlouhými schodišti (typické byty ve druhém podlaží a mezonetové ve třetím a čtvrtém podlaží). Byty v prvním podlaží mají samostatná krátká schodišťová ramena z prostoru dvorku. Garsoniéry mají přímé vstupy přes široký anglický dvorek.
Vlastní byty jsou v základních objemech shodné obdélníkové prostory s velkými nepravidelnými okny v obou kratších stranách a vstupem ze strany delší. Členění jejich vnitřních prostor je již prakticky libovolné. Je závislé pouze na místech připojení k jednotlivým médiím (voda, elektřina, větrání a pod.), které jsou ve stěně u schodiště.
Byt může být zcela otevřený, kde se v jednom dlouhém oboustranně prosvětleném prostoru mísí všechny funkce. Stejně tak ale může být byt i standardně rozdělený na samostatné místnosti. Největší vůle pro individuální pojetí jednotlivých bytů je v řešení vstupních prostor, kuchyní a koupelen. Tady je možné se pohybovat mezi minimálními rozměry těchto prostor ve standardním provedení i dispozici, přes větší prostory se samostatným přímým osvětlením až po zcela kreativní členění křivkami oblých stěn a zástěn.
Všechny tyto vestavby jsou řešeny pomocí lehkých montovatelných (a demontovatelných) příček, takže jednotlivé úpravy nemusí být neměnné a definitivní a je možno je upravovat při změně potřeb uživatele.


Autor: Jan Kratochvíl, 05.12.09
Návštěvnost: 65090 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
skvělé Pavel Nasadil 01.08.06 09:02
činžák of the year de ardoise 05.03.07 13:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.