Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pavilhão Carlos Ramos

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: Quinta da Póava, Porto, Portugalsko | mapa
Web: www.fa.up.pt
Realizace: 1985-86

Pavilon Carlos Ramos leží na zahradě historické vily Quinta da Póava obehnané vysokou kamennou zdí. Zrekonstruovaná vila a přiléhající technické stavby sloužily společně s pavilonem pro potřeby nově vzniknuté fakulty architektury spadající pod univerzitu v Portu. Trojúhelníkový tvar pavilonu umístěného na odlehlém konci zahrady definovaly vztahy mezi stávajícími budovami, stezkami, zdmi, ostatními architektonickými prvky stejně tak jako stromy rostoucími na zahradě. Holé vnější fasády kontrastují s obřími okny ateliérů orientovanými do vnitřního dvora. Inspiraci Siza hledal v typických portugalských domech z 18. století. Nejužší strana atria zůstala otevřená. Úzký průzor umožňuje výhled do zahrady a zároveň poskytuje pocit ochrany. Na každém ze dvou pater se nacházejí tři ateliéry. Mezi sebou jsou propojeny dispozičně, ale také vizuálně. Pohledem z oken jakéhokoliv z ateliéru může člověk spatřit zbývajících pět ateliérů v ostatních křídlech, což posiluje pocit jednoty mezi ateliéry. Velká okna do dvora jsou zasazena do tenkých ocelových rámů, aby byl pohledy mezi vnitřkem a vnějškem co nejméně rušen. Naopak uzavřené vnější fasády pavilonu mají za úkol chránit stavbu před hlukem z přilehlé dálnice. Dovnitř se vstupuje z nejodlehlejšího konce zahrady. V kamenném plotě se v tomto rohu zahrady nachází také branka propojující původní pozemek školy s novým komplexem, který Siza postavil na sousedící terasovité parcele.
Autor: Petr Šmídek, 19.01.11
Návštěvnost: 44595 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.