Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
 picture
Autor: Herzog & de Meuron
Adresa: Brunstatt, Mulhouse, Francie
Web: www.ricola.com
Realizace: 1992-93

V roce 1992 začala Ricola v souvislosti se vstupem Švýcarska do EEA rozšiřovat své evropské obchodní a výrobní aktivity. V souvislosti s těmito událostmi byla zahájena stavba výrobního a skladovacího objektu ve francouzském Mulhouse. Ricola oslovila osvědčenou basilejskou dvojici Herzog a de Meuron.
Zadání bylo hodně podobné skladu ve švýcarské centrále Ricoly v Laufen. Rozdíl byl především v kontextu a o šest let prohloubenějším myšlení architektů. Zatímco v Laufen jsme byli svědky rozvíjení místní tradice a reflexe tradic, v Mulhouse stojíme před vrstevnatějším a bohatším architektonickým dílem.
Budova se nachází v jižní průmyslové části Mulhouse. V její blízkosti se nachází vodní kanál Rýn-Rhóna. Stávající vzrostlou zeleň architekti respektovali, avšak její zachování nebylo hlavním prvkem konceptu. Budova působí dojmem obrovského mentolového bonbónu usazeném v parku. Čelní stěny skladu jsou provedeny v monolitickém betonu. Vymezují a ukončují rytmus polykarbonátové fasády na podélných stranách objektu. Po betonových stěnách nechávají architekti stékat dešťovou vodu, která vytváří na jejich povrchu výrazný grafické motiv. S podobnými dešťovými mapami se můžeme setkat na nedalekém studiu Rémy Zaugga. Polykarbonátové desky jsou polepeny fotografickým obrazem listu léčivky Umbel Achillea (autorem fotografie je Karl Blossfeldt). Podobný prvek nalezneme také u fasád univerzitní knihovny v německém Eberswalde.
Herzog s de Meuronem návrhem skladu v Mulhouse naplňují téma ornamentu novým obsahem. Ornament je zde chápán jako výtvarný činitel, který ovlivňuje jak vnější, tak vnitřní prostorové působení. Právě fasáda hraje v tehdejších dílech Herzoga s de Meuronem hlavní roli. Ustálené dispoziční a typologické normy v podstatě odsunuly práci architekta na obal domu. V případě skladu v Mulhouse byly výrobní, balící a skladovací technologie exaktně zadány. Narozdíl od skladu v Laufen vypovídá Mulhouse více o svém obsahu - fasáda je jakousi demonstrací účelu budovy.
Pronikání světla do interiéru lze v Mulhouse přirovnat k dojmu ze sakrálních staveb. Poměrně nezajímavou funkci skladiště dokázali architekti povýšit na prostor až mystický. Měnicí se pozice Slunce na obloze proměňuje vnější a hlavně vnitřní působení domu.
V řadě podobných staveb švýcarského ateliéru zaujímá skladiště Ricoly v Mulhouse výsostné postavení, o čemž svědčí i megafotografie nočního zářícího skladu na stěně obývacího pokoje vlastního domu Pierra de Meurona v Basel-Riehen.


Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 04.02.03
Návštěvnost: 42550 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.