Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Smuteční síň ve Spytihněvi

Autor: Ivan Bergmann
Projektant stavební části: Ing. Pavel Srba
Adresa: Spytihněv, Česká republika | mapa
Investor: Obecní úřad Spytihněv
Realizace: 09.2015 – 01.2016

Urbanismus - územní regulace, kompozice prostorového řešení
Stavba slouží jako veřejný objekt občanské vybavenosti. Kapacita objektu je dimenzována na 50 až 60 osob.
Obřadní síň využívá stávající objekt márnice a novou náplň řeší jeho zvětšením - obestavěním novou konstrukcí.  Objekt původní márnice (asi z padesátých let minulého století) o rozměrech 12,7 x 4,7 m s výškou 3,4 m je po stavebních úpravách zahrnut do nového řešení na principu "dům v domě". Přístavba je navržena rozšířením stávající půdorysné stopy a to na jižní a severní stranu o 1,6 m a na západní stranu o 3,875 m. Oboustranně podél osy objektu bude na jižní a severní straně vysázena nová soliterní zeleň. Na ose smuteční síně je západně od hlavního vstupu navržena stavba kolumbária, která stejně jako nová hřbitovní zeď bude realizována v další etapě.

Architektonické řešení - kompozice tvarového řešení, materiálové a barevné řešení
Nové architektonické řešení vychází z jednoduchého kubického tvaru - hranolu, který v sobě ukrývá stavebně upravený původní objekt márnice. Ten je maximálně perforován-jak stěny, tak i strop-a vytváří tak neobvyklé interiérové řešení. Část márnice zůstává na východní (zadní) straně čitelná, se samostatnými vstupy na invalidní wc a do skladu nářadí údržby. Původní márnice byla konstrukčně řešena z bílých vápenopískových a spárovaných cihel s želbet. stropní deskou. Po stavebních úpravách jsou tyto konstrukce bíle omítnuty. Zajímavě řešený portál je zachován a zakomponován do vstupní části obřadní síně v návaznosti na novou prosklenou stěnu. Nové konstrukce, které původní stavbu "obalují", jsou navrženy jako dřevěné lepené vazníky s obvodovými stěnami z fošen. Tyto dřevěné prvky tvoří interiér stavby, v exteriéru jsou obloženy černými cembritovými fasádními deskami. Hlavní vstup do obřadní síně je zvýrazněn výrazným závětřím s možností úkrytu účastníků obřadu před sluncem, resp. nepohodou. Přirozené denní světlo a větrání je zajištěno dvěma pásovými okny na delších stranách formou bazilikálního osvětlení a střešním světlovodem nad katafalkem. Objekt o rozměrech 16,575 m x 7,900 m s výškou 4,600 m od podlahy má ploché střechy. Hlavní vstupní závětří je širokou nástupní plochou spojeno s centrálním hřbitovním prostorem. Exteriérové plochy stavby tvoří především černé cembritové desky, zčásti pak světle bělošedá omítka východní ponechané části bývalé márnice. V interiéru je dominujícím materiálem dřevo v přírodní barevnosti stěny, strop, okna, bílá omítka původních zděných konstrukcí. Podlaha je světle šedá polyuretanová stěrka, jednoduchý mobiliář - katafalk se zabudovaným vozíkem a lavice je černý. Ve stropní desce je umístěn zakrytovaný dataprojektor.

Stavební konstrukce
Návrh úpravy bývalé márnice na smuteční síň spočívá v realizaci přístavby a nástavby formou stavby ve stavbě. Stávající objekt je zachován a upraven tak, že jeho větší část je součásti interiéru síně. Přístavba a nástavba je řešena lehkou konstrukcí a obaluje částečně stávající objekt.  Nosná konstrukce sestává z dřevěným lepených rámů, na které jsou uloženy pohledově upravené fošny. Na tuto konstrukci je z venku osazen nosný dřevěný rošt, do kterého je uložena tepelná izolace a ukotven fasádní obklad. Výplně okenních a dveřních otvorů jsou navrženy formou horizontálních pásových oken, dveří a prosklených stěn s dřevěnými rámy, které jsou zaskleny izolačním dvojskly. Plné dveřní výplně jsou navrženy atypické dřevěné, obložené černým ocelovým plechem, který je v případě hlavních vstupních dveří kotven mosaznými nýty.

Literatura
100 Kč

Projekt
Fotograf
Studio TOAST
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 05.04.17
Návštěvnost: 11650 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.