Maják

Unbound Boutique Hotel

Maják
Spoluautor: Lars Goossens
Adresa: Tom Schreursweg 40, Amsterdam, Nizozemí
Realizace:2021
Užitná plocha:200 m2


Krajinná architektura: Felixx Landscape Architects
Foto:
Lars Goossens, Peter Mann
Unbound je sídlo na okraji Amsterdamu s veřejně přístupnými zahradami, restaurací a barem, wellness zařízením a souborem hotelových apartmánů rozesetých v nově vytvořené, ale typicky nizozemské krajině. Studio Appelo vypracovalo pro Unbound ucelený koncept, který je založen na volnosti a vzájemné důvěře. Rozpouští hranice mezi vnitřním a vnějším prostředím, soukromým a veřejným prostorem, umožňuje otevřít mysl pro nečekané funkce a věří, že tato svoboda povede k něčemu krásnému.
Maják je největší budovou v celé osadě, která působí téměř jako malé město. Nachází se v jejím v středu. Při procházce na západ přes centrální most vás okamžitě upoutá jeho samostatně stojící komín. Spárovaná utilitární architektura Majáku připomíná zemědělské stavby. Budova byla navržena tak, aby vytvářela centrální místo a umožňovala mnohostranné využití - od pořádání velkolepých svateb až po soukromé zasedání správní rady nebo lekci jógy.
Obří okna uzavírají okenice o velikosti dveří do stodoly a dávají tak na výběr mezi zcela soukromým nebo zcela otevřeným prostorem. Při úplném otevření okenice přesně lícují se zděnými částmi a dělení mezi vnějškem a vnitřkem jako by zmizelo. Cihlové podlahy tento efekt ještě umocňují. Podlaha Majáku je vyzdvižena nad terén vyzděnými schůdky, které pokračují do interiéru, a je snadné představit si stavbu jako jeviště pro koncert nebo divadlo. Srdce domu tvoří krb, který navozuje působivou kulisu pro nejrůznější aktivity.
Nosná konstrukce kombinuje starou techniku krovů s novodobou technikou prefabrikovaných stěn a střešních prvků. Stavba tak vyzařuje atmosféru autentického řemeslného zpracování, přičemž se výrazně snižuje doba výstavby, finanční náklady a uhlíková stopa. Budova je vyrobena z místních hliněných surových cihel Oberon a neopracovaného smrkového dřeva, čímž se vztahuje ke svému přírodnímu prostředí - téměř jako by na tomto místě sama přirozeně vznikla.
Studio Appelo
0 komentářů
přidat komentář