Byt v druhém podlaží činžovního domu z 30. let, který se nachází v pražských Nuslích při ulici Táborská, prošel proměnou, jejímž cílem bylo citlivě navázat na původní kvality prostoru a zároveň ho přizpůsobit současnému způsobu života. Dům je součástí řady téměř identických městských domů – v nedávné době došlo k jeho renovaci, která zahrnovala mimo jiné střešní nástavbu a přistavění venkovního výtahu směrem do dvora.
Původní stav bytu už neodpovídal dnešním nárokům. Materiály i vybavení dožily, dispozice působila stísněně a technické rozvody vyžadovaly zásah. Přesto nebylo cílem prostor dramaticky přetvářet – šlo spíše o nalezení nové rovnováhy mezi zachováním a obnovou.
V rámci stavebních úprav byly odstraněny nenosné příčky oddělující WC, koupelnu a komoru, přibyly nové s upravenými průchody i dveřmi. Vstupní prostor se nově propojuje s obytnou částí přes posuvné polotransparentní dveře, které přinášejí více světla i propojení mezi jednotlivými zónami.
Materiálové řešení pracuje s kontrastem mezi původním a novým. Dlažba v předsíni byla zachována a repasována, zatímco do koupelny a WC byla položena nová zelená keramická dlažba. Ve zbylých částech bytu vznikla jednotná podlaha z masivního dubu. Repasí prošly také původní vstupní i interiérové dveře.
Plastová okna nahradily dřevěné kastlové rámy a výraznou změnou prošel i vstup na balkon. Původní parapet byl vybourán a místo něj bylo osazeno francouzské dvoukřídlé okno v dřevěném kastlovém provedení, které vychází z členění původního otvoru. Nový vstup na balkon tak interiér výrazněji propojil s exteriérem a přinesl do bytu více světla i vzdušnosti.
Interiér doplňuje nábytek z nerezového plechu a vestavěná skříň v ložnici, která prostor zklidňuje a uzavírá. Celek by měl ctít původní charakteru bytu a současně vyhovět potřebám jeho nového života.
MgA. Petr Bureš