Obytný kontejner Kebin

Obytný kontejner Kebin
Projekt:2018
Realizace:2019-21
Užitná plocha:14 m2
Plocha pozemku:657 m2
Náklady:1 500 000 CZK


KEBIN je mobilní obytný kontejner. Jeho přednostmi jsou vysoký komfort a cit pro design, s čímž si právě většina lidí kontejnery příliš nespojuje. Kontejner je navržený pro maximální pohodlí, splynutí s okolím a praktické využití. Jeho vnější půdorysné rozměry jsou 2,6 x 7 m a výška je 2,78 m. Tyto rozměry jsou stanoveny silničním zákonem, aby stavba byla uzpůsobena pro převoz.
Dominantou KEBINu jsou prosklené plochy, které mají návštěvníkům dopřát pocit provázanosti s okolní přírodou. Dvě boční okna jsou zcela výsuvná a umožňují přechod na terasy. Z přední strany je kontejner opatřen panoramatickým oknem, které poskytuje nezaměnitelný výhled přímo z postele. Zvenčí KEBIN poznáte podle tmavě mořeného modřínové obkladu, který díky tmavému odstínu splývá s přírodou. Interiéru naopak dominuje březová překližka, která s exteriérem vytváří zajímavý kontrast a díky světlému jednotnému materiálu opticky zvětšuje celkový prostor. Součástí KEBINU je i finská lázeň, kterou je možné používat i v zimě, a otočný krb, který vytváří středobod prostoru.
Jelikož se jedná o mobilní dům, bylo cílem vše postavit na systému off-grid, tedy nezávisle na sítích. Elektřina je vyráběna pomocí fotovoltaických panelů a následně uložena v bateriích. Voda musí být k dispozici na místě, ideální je tedy kontejner umístit na parcelu se studnou. Toaleta je řešena suchým způsobem.
Další specifika stavby spočívají v tom, že abyste ji mohli plně využívat, potřebujete k ní návod. Otevření oken, vyklopení malé terasy, otevírání stříšky nebo nadčasové zavírání dveří do koupelny a na toaletu – nájemník se musí naučit kontejner ovládat, aby mohl využívat jeho plný potenciál, čímž vzniká bydlení hrou. Cílem bylo maximální splynutí s přírodou pomocí velkých prosklených ploch. Na tuto otevřenost nejsou zatím Češi příliš zvyklí, protože se rádi uzavírají, ale ve světě je zcela běžné mít takto otevřené prostory. Kupříkladu standardem v severských zemích je mít obývací prostory zcela otevřené do ulice.
První myšlenka ohledně tohoto projektu se zrodila v březnu roku 2018, kdy ještě nebylo mnoho obytných kontejnerů a glampingů. Autorům se zalíbila myšlenka mít určitý prostor, který by nabízel pro ubytovaného nejen přístřeší, ale i komfort, přičemž by mohl být umístěn do přírody a na další místa, kde standardní stavba být nemůže. Na mobilheimy se nevztahují klasická stavební povolení, většinou je zapotřebí pouze územní souhlas. Možnost mobility tak nabízí umístění v netradičním prostředí, například v přírodě, kde je možné odpoutat se od shonu dnešního světa. A jelikož je možné kontejner umístit prakticky kdekoli, představy o relaxaci nebylo těžké naplnit. Nicméně i přes výhody mobility jsou zde určitá pravidla, a sice že není možné kontejner umístit přímo do lesa. Stále se musí vyskytovat na zastavitelné parcele.
A jak vznikl samotný název projektu? Spojením hned několika slovních hříček. KEBIN je fonetickým přepisem anglického slova cabin, které v češtině znamená chata. A protože toto spojení má v názvu již mnoho firem, bylo potřeba se odlišit. Díky lehkému fonetickému přepisu je název projektu klientele bližší a zároveň se do něj tak mohla promítnout i architektova přezdívka z mládí. Jeho kamarádi totiž přehodili písmena v příjmení a říkali mu „Keb“. Kombinace těchto prvků tak napomohla tomu, že projekt maximálně odráží autorův otisk, který do projektu vložil. Architekt Jan Bek je velkým nadšencem českého designu a projekt KEBIN vznikl ve spolupráci se Stanislavem Líkařem. Do budoucna zvažují výstavbu projektu KEBIN 2.0.
BekArch
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od BekArch