Podobu dlouho zanedbávaného Mendlova náměstí v Brně proměnil červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Toto náměstí patří ke třem nejvytíženějším uzlům hromadné dopravy v Brně. Kříží se zde linky tramvají, trolejbusů i městských a regionálních autobusů. V jeho těsném sousedství stojí také augustiniánský klášter, kde Johann Gregor Mendel objevil genetické principy. Právě na barvu cihel klášterních zdí a sousední gotické baziliky Nanebevzetí panny Marie naváže nový veřejný prostor – červeně dlážděný kruh. Díky svému kruhovému tvaru je centrální část náměstí viditelná a pochopitelná ze všech úhlů. Kruh na rozdíl od lineárních obrazců, jako jsou čtverec, nebo obdélník neupřednostňuje žádný směr. Lidé se tak na Mendlově náměstí mohou pohybovat kterýmkoliv směrem.
Odkaz na vědeckou práci J. G. Mendela je v nové podobě náměstí patrný díky speciálně vyšlechtěným druhům stromů, které jsou vhodné do městského prostředí. Tyto stromy díky svému chytrému kořenovému systému zadržují větší množství vody, poskytují stín a stávají se novými zelenými plícemi ve středu Starého Brna.
Zastávky městské hromadné dopravy jsou nově bezbariérové a výrazně přehlednější. Na modernizaci se podílelo studio CHYBIK + KRISTOF ve spolupráci se studiem dílna Michala Palaščaka, které bude v revitalizaci pokračovat, dopravními inženýry z firmy PK Ossendorf a zahradním architektem Zdeňkem Sendlerem.
CHYBIK + KRISTOF