Interiér bytu Čámovka

Interiér bytu Čámovka
Adresa: Rezidence Čámovka, Čimice, Praha, Česká republika
Projekt:4/2022
Realizace:4/2023
Užitná plocha:77 m2


Záměrem investora je prověření možností stávající bytové jednotky v jeho vlastnictví z hlediska zamýšleného bydlení pro rodiče s dětmi, návrh počítá s vybavením bytu nábytkem, truhlářskými, zámečnickými, popř. jinými výrobky na úrovni návrhu interiéru. Jedná se především o vybavení předsíně a kuchyně, pro sjednocení záměru při tvorbě konceptu je však nutné řešit vč. obývacího pokoje.

Stávající stav
Předmětný byt se nachází v 1.NP nového bytového domu v Čámovka, v ulici Vánková na Praze 8. Je přístupný z podesty společného schodiště s výtahem. Jedná se o dispozici 3+1 s malou halou, obývacím prostorem spojeným s kuchyňským koutem, dvěma pokoji přístupnými přes malou předsíň, koupelnou a terasou. Tato studie interieru měla za úkol řešit pouze přední část bytu – tedy obývací pokoj kuchyň a zádveří. Byt byl již předán do soukromých rukou majitele.
V bytě jsou laminátové podlahy, v technických místnostech na wc, v koupelně a v předsíni je keramická dlažba. Jsou osazeny dveře, topná tělesa a povrchy jsou "načisto" – je vymalováno.

Dispoziční řešení bytu
Developerem navržená (původní dispozice) byla přepracována a byly předloženy 3 varianty, které umožňovaly především přehodnocení původního dispozičního řešení. Alternativa s jídelním stolem ve výklenku z prostorových důvodů nebyla vybrána. Rozmístění tedy odpovídá víceméně původnímu schématu s tím, že kuchyňská linka byla protažena do obytné části. Tím vzniká jednak účinné prodloužení kuchyňské linky, svým způsobem takový ostrůvkový blok, přístupný z jedné i druhé strany, který může fungovat zároveň jako bar, jednak dostává kuchyni do bližšího kontaktu s obývákem.
V této části byly zpracovány dvě pod-varianty, které dále rozpracovávali zmíněné schéma; Jedna propojující všechny prostory v jedné spojité křivce vestavěného stropu ("fluidum") druhá přísně ortogonální. Ta byla nakonec vybrána pro zpracování finálního návrhu.

Výtvarné řešení bytu
Celkové výtvarné pojetí vychází z principu výrazného kontrastování jednotlivých částí – světlá podlaha a strop vs. tmavé stěrkové části, lesklého povrchu stěrky a matného povrchu nábytku, strukturovaného povrchu "pláště" bílých skříní vs. hladkého povrchu "masa" překližkových korpusů. Dále je s jednotlivými hmotami pracováno tak jako by byly vykrajovány nožem. Interiér by se dal rozčlenit na jednootlivé vrstvy, máme tak vrstvu
  1. podkladní – cementová stěrka – imitace betonu
  2. střední vrstva korpusů – bělená březová překližka
  3. luxusní pohledový plášť – matná lakovaná vyfrézovaná dvířka skříněk
  4. vrstva užitkových prvků (mobilní nábytek – židle, stoly, svítidla, digestoř, poličky, pohovka, reprobedny atp.)
Původní idea spojit prostory v úrovni stropu křivkou se propsala do návrhu kuchyňskou rampou, procházející až nad jídelní stůl. Do této rampy jsou umístěny úložné prostory, odtahy digestoře a vedení elektroinstalací a také osazení spotových svítidel zespodu rampy.

Dalším porcováním hmoty dřevěných korpusů vzniká v řezu voština boxíků, které jsou efektově podsvíceny v zadní/spodní části led páskem. To samo definuje i jejich další využití. Přítomnost řezu je fyzicky demonstrována přítomností překližkových "střev" tedy boků. Ostatní neporušené části mají jemnou kresbu dřeva.

Překližkové desky jsou v rozích skládány na pokos, a to včetně pracovní desky a zásuvek. Vzniká tak dojem, že nábytkové kusy jsou z jednoho monolitického kusu.

Technické řešení
Kuchyně je rozdělena funkčně na hlavní kuchyňský pracovní prostor, čajovou kuchyňku a na úložné prostory.
Hlavní pracovní prostor obsahuje indukční varnou deskou, dřez a horkovzdušnou troubou. Ta je po úvaze vložena nad pracovní desku do bloku s lednicí, spíží a dalšími úložnými prostory. Toto řešení bylo zvoleno z důvodu kompaktnosti úložných prostor v samotné kuchyňské lince.
Čajová kuchyňka je koncipována jako alternativní menší pracovní prostor pro přípravu horkých nápojů, takže je zde umístěn kávovar, rychlovarná konvice a podobné menší spotřebiče. Mikrovlnná trouba je vestavěna do bloku úložných kuchyňských skříněk naproti. Na omyvatelnou stěrku jsou vloženy subtilní černé ocelové police, jejichž konstrukce je skryta pod stěrku a dosahuje se tak dalšího designového odlehčení.
Nad indukční varnou deskou je umístěna válcová černá ostrůvková digestoř s osvětlením.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Štěpán Havlík